Форум у Давосі – надія на зміни

Швейцарський Давос  на тиждень став номером один в стрічках новин по всьому світові і це не дивно, бо подія Всесвітнього економічного форуму щороку викликає інтерес всієї бізнес-еліти та передових світових лідерів та лідерок. Багатоаспектність актуальних проблем людства крізь економічну призму, в тому числі, тематика гендерної рівності на одному рівні з питаннями клімату та новітніх розробок у світі технологій лунали в промовах найвідоміших економістів та експертів світу.

Не зважаючи на те, що учасницями форуму за оцінками організаторів стали лише 22% жінок, питання про майбутню роль жінки у світовій економіці стало не менш актуальним. Варто пригадати експертні дані Global Gender Gap Report 2018 року, які акцентують на світових показниках розриву в заробітних платнях жінок та чоловіків. 118 років знадобиться на врівноваження різниці в оплаті праці…Про що це свідчить? Чи існують світові практики, якими можна скористатися найбільш потребуючим країнам, щоб врівноважити ваги від розриву. Найбільш успішним прикладом можуть слугувати Норвегія, Швеція, Ісландія, Данія, в яких різниця в заробітку майже врівноважилася. Проте є приклади, в яких подібна нерівність супроводжується й іншими негативними показниками. Наприклад, Йемен – яскравий приклад дисгармонії в грамотності населення та дисбалансу отримання роботи чоловіками та жінками.

Занепокоєння світових лідерок та лідерів можна пояснити навіть не тільки позицією стосовно гендерної дискримінації, а економічним аналізом наслідків у розрізі глобального розвитку. Усвідомлення наслідків нерівності бентежить світову спільноту й стимулює надалі до прогресивних кроків. «Жодна країна у світі не може розвиватися по-справжньому. Якщо половина її населення залишається «за лаштунками», – Джастина Грининг, міністерка міжнародного розвитку Британії. «Якщо ви відкидаєте 50% потенціалу населення, не дивуйтесь потім, що ви можете опинитися у війні за таланти», – Тереза Уітмарш, виконавча директорка Washington State Investment Board. Подібні висловлювання лунали й від інших учасниць та учасників Всесвітнього форуму під час різноманітних панельних дискусій.

Беручи до уваги, що зміни у суспільстві сучасності мають логічну векторність у перспективі розвитку й прогресивні здобутки в допомозі країнам з низьким рівнем життя в різних галузях їх соціально-економічного розвитку об´єктивно сприяють покращенню, можна сподіватися про послідовність і пришвидшення змін до забезпечення гендерноекономічної рівноваги у глобальному масштабі.