Перша бесіда з Хюгом Мінгареллі про гендер

Посол ЄС Хюг Мінгареллі

“Гендерну рівність не варто сприймати як щось нав’язане іноземцями. Насправді мова про те, що ви можете зробити, і як ми можемо вам допомогти, наприклад, в програмах, які ми вже згадували. Це ваша битва, і це має бути битва, бо ви стикаєтеся з опором. Ми всі європейці, й у нас багато спільних цінностей. Але є багато труднощів, які я бачив у вас в країні, але ви їх подолали. Все, що ви можете – це дискутувати та обговорювати. Це ідеологічна боротьба, яка триває десятиліттями. Я говорю не лише про Україну, а й про всі держави, бо ця дискусія є не лише тут, а й в європейських країнах. Не повинно бути ілюзій, що є спосіб вирішити цю проблему за короткий час. Я можу помилятись, але на мій погляд, це справа десятиліть і цілих поколінь.”

Посол ЄС Хюг Мінгареллі

Україна, як частина Європи, поступово йде до асоційованого членства в ЄС. Непростий шлях є іноді випробуванням для політичної ситуації в країні, що змінює пострадянські підвалини у свідомості людей. Європейські цінності, що стали вже нормою у західних країнах-сусідах, пройшли або ще проходять довгий шлях прийняття суспільством.

Стосується це й гендерних питань. Не можна однозначно сказати, що всі країни одностайно приймають та дотримуються у політиці стандартів щодо гендерної рівності, як це відбувається у країнах Північної Європи. Спротив консервативно налаштованих об’єднань, менший рівень заробітної платні в жінок на відміну від чоловіків, гендерно зумовлене насильство є також поширеними явищами, проте у правовому полі Європейський Союз має інструменти, що є важелями впливу на ситуацію. Наприклад, GenderActionPlan 2018 – 2021 є регулюючим документом, виконання якого підтримуватиме активні дії у напрямку подолання проявів гендерної дискримінації та насильства.

Про тенденції у країнах Європи розповідав Хюг Мінгареллі 19 березня під час першої гендерної бесіди, яку ініційовано проектом EU-UkraineWomeninPolitics  («ЄС-Україна: жінки в політиці») у Києві.  Неформальна атмосфера під час зустрічі сприяла обговоренню важливих для українського суспільства питань. Посол ЄС поділився здобутками й висловив впевненість, що Україна поступово буде виходити на новий рівень у захисті прав. Підтримка європейських спільнот стане запорукою успішності. Наприклад, представництво ЄС здійснює низку перемовин з урядом щодо ратифікації Стамбульської конвенції. Корисним для України є реалізація соціальних проектів, направлених на підтримку населення, що постраждало від конфліктів. Плануються діяльності, спрямовані на професійну перепідготовку жінок, обмін досвідом між спеціалістками та спеціалістами країн Європи.

Експертна думка західних фахівців та фахівчинь в обговореннях тем, що стосуються гендерної тематики, вкрай важлива, бо є джерелом інформування людей, а також напрямком руху до змін, які гарантуватимуть у майбутньому створення суспільства, вільного від дискримінації та нерівності.