Жінки Свободи. Жіночий вимір у війні

Подвиг жінки-українки в долі нашого народу став історичною традицією. Вона бере початок ще від великої княгині Ольги. Впродовж століть жінка-українка зберігала в собі прагнення до волі, яке поєднувалося з почуттям високої гідності й відповідальності за щастя рідного народу…” –
десятник Українських Січових Стрільців Ганна Дмитерко

Гладун Катерина — санітарка УСС, 1916 р

Жіночий аспект нинішньої війни в Україні ще й досі лишається недостатньо висвітленим через традиційно неналежну увагу українського суспільства до гендерних питань. Хоча слід відзначити, що нині ця тема вже починає активніше опрацьовуватися засобами медіа та мистецтва. Участь жінок у теперішній російсько-українській війні – складна багатошарова тема, що потребує особливої пильності, поваги, тактовності, визнання й справедливого висвітлення.

З іншого боку, не менш важливим є звернення й до теми попередниць сьогоднішніх героїнь – жінок, які обирали для себе військовий шлях у минулому столітті – у значно складніших умовах колоніальної залежності України та жорсткішого патріархального суспільства. Ці постаті, по суті, постраждали від подвійного забуття – і як представниці зганьбленого й замовчуваного за радянських часів визвольного руху, і як жінки в одновимірному «чоловічому» світі ХХ століття.

2. Курчак Савета (Єлизавета) "Марина" — друкарка ОУН

Курчак Савета (Єлизавета) “Марина” — друкарка ОУН

Команда проекту «Жінки Свободи» хоче не лише повернути забуті імена й висвітлити складний вибір наших сучасниць, але й провести лінію історичної спадковості, наголосити, що попередниками нинішніх українських збройних сил є Українські Січові Стрільці, Армія Української Народної Республіки, Українська Повстанська Армія та усі ті, хто словом, ділом, зброєю виборювали нашу Незалежність. Таким чином авторки проекту прагнуть показати тяглість української ідеї та визвольної боротьби, зокрема у жіночому вимірі, без надмірної героїзації, крізь призму складних історій людей, а не одиниць статистики.

Нині проект накопичує жіночі історії завдяки наполегливій роботі колективу з істориками, громадськими активістами, волонтерами та безпосередніми учасницями боротьби за Українську Державність та її сьогоденну цілісність. У майбутньому «Жінки Свободи» мають на меті видати низку тематичних книг, кожна з яких включатиме у себе 10 історій борчинь ХХ століття та 10 – теперішніх Героїнь війни зі східним агресором. Наразі проект функціонує у просторах мережі Facebook і закликає своїх читачів та читачок,  однодумців та однодумиць ділитися історіями своїх бабусь, матерів, сестер, а може і власними, на сторінці проекту або у групі.

 

 

Алла Федорченко - доброволиця батальйону «Січ»

Алла Федорченко – доброволиця батальйону «Січ»

 

Сторінка проекту «Жінки Свободи» у мережі Facebook: https://www.facebook.com/womenONwars/