16 днів активізму Центру гендерної культури проти насильства

Зрозуміти, щоб припинити

Щороку Центр гендерної культури активно приєднується до Міжнародної кампанії «16 днів проти насильства». Різноманітні заходи, виставки, інтерактиви та партнерські ініціативи у просторі Центру, спрямовуються на привернення уваги громадськості до проблематики насильства за ознакою статі та вжиття заходів з протидії цьому явищу.

Цьогоріч, об´єднавши зусилля у напрямку протидії проявам насильства у суспільстві, Центр гендерної культури та Харківська обласна фундація «Громадська Альтернатива» втілили на практиці запропоновані соціальні формати арт-кураторки, художниці-декораторки, слабочуючої волонтерки Іви Стишун. Початок заходів знаменувався відкриттям тематичної виставки «Зрозуміти, щоб припинити».

Втілення ідеї передачі теми насильства через мистецтво стало можливим не тільки через виставку, а й завдяки перформансам плейбек-театру «Живе дзеркало».

та «Розірви коло» від Олени Єрмишкіної. Щирість акторок та акторів, вплетена в форму перформансів, викликала сильний зворотній відгук в аудиторії, доводячи тим самим власну небайдужість до існуючої проблеми насильства..

Ще один формат зустрічі, що був запропанований Івою Стишун у рамках кампанії, – «Коло жіночої підтримки». Учасниці приносили речі, які можна було обміняти в Центрі, та водночас знайомилися й спілкувалися з іншими. В результаті це стало не тільки обміном речами, а й ресурсом довіри та підтримки одна одної.

У рамках партнерської ініціативи з «Громадською Альтернативою» у Центрі пройшли два кінопокази в рамках фестивалю «Docudays UA на Харківщині». Соціальні теми фільмів «Булер» та «Біла мама» є болісними, але вкрай необхідними для привернення уваги в українському суспільстві, про що йшлася мова під час обговорень.

У Майстерні гендерночутливого вчительства педагогині та педагоги активно підтримали ініціативу Центру стосовно проведення флешмобу #Розірви_коло. Два тижні вчительство Харківщини разом з учнівством проводили у своїх школах інтерактивні заходи проти насильства. У соціальних мережах публікувалися тематичні пости з фото та відео. Спеціально розроблені Центром гендерної культури селфі-картки «Я – проти насильства» стали інструментом допомоги у візуалізації флешмобу. Найбільш активними учасниками були колективи Ізюмської ЗОШ №11 і Харківської ЗОШ №26. Вони отримають стенди з гендерної проблематики для закладів освіти, що люб’язно надала партнерська організація Гендерний інформаційно-аналітичний центр «Крона».

Поза цим, учасники та учасниці заходів Майстерні, а саме, тренінгів для шкільного експертного кола, знайомилися з виставкою «Зрозуміти, щоб припинити» та експозиціями Музею жіночої та гендерної історії.

В рамках партнерства з науково-методичним центром Департаменту освіти Харківської міської ради в Центрі гендерної культури пройшов семінар «Нові технології в новій школі». Методистки психологічної служби управлінь освіти адміністрацій районів Харкова обговорювали суспільні стереотипи та знайомились з досвідом психологічних практик від колег.

Так само, як і вчительство, до знайомства з виставкою та музейними експонатами активно долучилися учнівство й студентство Харківщини, учасниці та учасники Гендерного відкритого університету, Харківського Центру волонтерів, харків´яни, харків´янки та гості міста. У тренінговому залі для бажаючих проводилося інтерактивне спілкування «Що таке гендерно зумовлене насильство?». Наприкінці майже кожного візиту учасницям та учасникам пропонувалося долучитися до флешмобу #Розірви_коло та сфотографуватися із тематичними селфі-картками.

Цікавою подією листопада стало проведення курсу «Гендерна інтеграція» в рамках волонтерської ініціативи #ТІЩОЗМОГЛИ від сержантки Національної гвардії Христини Бойчук. У просторі Центру гендерної культури для вихованок та вихованців ліцею «Рятувальник», «Правоохоронець» та гімназії-інтернату «Кадетський корпус» відбулося продуктивне спілкування та обговорення питань гендерної рівності, суспільних стереотипів, знайомство з історією успіху запрошеної гості Оксани Іванець.

«Музей на колесах» на запрошення організаторок взяв участь у дводенному Регіональному Форумі «Голос жінок за мир, рівноправний та інклюзивний місцевий розвиток», що відбувся у Запоріжжі та продемонстрував його учасницям та учасникам музейні проєкти на тему насильства: «Страшні слова, коли вони мовчать» та «Я отримала сьогодні квіти».

У рамках кампанії пройшов й черговий майстер-клас з асертивності, який запропонувала психологиня Юлія Кобікова. Аудиторія попрактикувалася у психологічних вправах, обговорювала з тренеркою життєві ситуації. Наприкінці заняття учасниці та учасники винесли для себе висновки стосовно шляхів реагування на певні обставини.

З нагоди Міжнародного дня волонтера у Центрі гендерної культури відбулось тематичне заняття для учасниць та учасників Школи волонтерів, які останнім часом активно долучаються до заходів Центру.

Запрошення фахівчинь Центру гендерної культури до спілкування зі студентством на базі Центральної бібліотеки ім. І. С. Тургенєва надало можливість молоді отримати інформацію з питань гендерної рівності та чутливості, права, дискримінації за ознакою статі, домашнього насильства.

Насичена подіями кампанія «16 днів проти насильства» завершилася. Велика кількість дітей, молоді та дорослих мали можливість проаналізувати ситуацію стосовно насильства в Україні, висловити власну точку зору та продемонструвати небайдужість до дискримінаційних проявів у суспільстві. Центр гендерної культури дякує всім учасникам та учасницям за підтримку та участь у кампанії, а також запрошує до подальших заходів.