16 днів активізму проти насильства

Активізм за припинення насильства щодо жінок та дівчаток

Щороку Центр гендерної культури стає активним учасником Всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства». Не дивлячись на виклики через війну росії проти України, цьогоріч вдалося провести різноманітні тематичні заходи.

Кампанія стартувала 25 листопада. Для харківської студентської молоді було проведено інформаційно-просвітницький захід «Незламний Харків – будь вільним від насильства!». Ініційований коаліцією #Харківщина_1325 й підтриманий Департаментом науки та освіти ХОВА, захід зібрав на онлайн-зустріч студентство з 11 команд. Всі команди представили домашнє завдання – тематичні есе. Після презентацій учасників/ниць чекало змагання в онлайн-квізі «Стамбульська конвенція: що ми знаємо».

1 місце отримала команда Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнеця, 2 місце – у Харківського національного медичного університету, 3 місце – у Харківського національного університету ім. Каразіна (психологи). Всі команди-учасниці отримали дипломи за участь в суспільно важливому заході, що привернув увагу до проблеми насильства та війни.

Паралельно для студентства проводився конкурс тематичних постерів, пов’язаних із темою кампанії та ратифікацією Стамбульської конвенції. На розгляд журі, до складу якого входило представництво організацій громадського та державного сектору, було надіслано 130 креативних рішень від 9 вишів. В результаті оцінювання творчих робіт, кожна з яких мала свій авторський стиль та задум, журі обрало 10 лауреатів/ток:

  • Вікторія Васильченко – Національний фармацевтичний університет;
  • Авад Аміра Алаа Дж.А. – Національний фармацевтичний університет;
  • Софія Міненко – Державний біотехнологічний університет;
  • Вероніка Іпполітова – Харківський національний університет радіоелектроніки;
  • Іванна Малихіна – Харківський національний університет радіоелектроніки;
  • Дмитро Селін – Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця;
  • Платон Мозговий – Харківський національний університет внутрішніх справ;
  • Дмитро Осадчук – Харківський національний університет внутрішніх справ;
  • Артем Левенець – Харківський національний університет внутрішніх справ;
  • Олександра Капустинська – Національний Університет цивільного захисту України.

Всі лауреати/тки були нагороджені почесними відзнаками коаліції Харківщина_1325.

Центр гендерної культури втретє з 2020 року долучився до партнерської ініціативи ГО «Вік Можливостей» та NDC group Марафону- онлайн жіночої фінансової безпеки. Метою заходу стало здобуття та подальше керування жінками власною фінансовою безпекою. 16 тематичних годинних вебінарів від запрошених спікерок та спікера – Ліліани Семенюти, Наталії Денисьєвої, Оксани Лобортас, Тетяни Дрожжиної, Дмитра Мангубі, Інни Панченко, Анни Кур’янович, Тетяни Виговської-Каменко, Наталії Семенюти, Олени Набокової, Любави Мар’їної, Юлії Нагорської, Ірини Романової надали учасницям різноманітні дієві інструменти для формування фінансової незалежності.

Вже вкотре Центр гендерної культури в рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується організацією Pact Ukraine: building the world of equal opportunities за підтримки Уряду Канади та Embassy of Canada to Ukrain приєднався до зустрічі спільноти практиків. Такі зустрічі зазвичай надають представництву жіночих організацій вичерпні відповіді на актуальні питання у світі гендерної рівності, фемінізму, прав людини тощо.

1 грудня тема зустрічі була присвячена організації допомоги постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Завдяки спікеркам: Марії Дмитрієвій (членкині НУО «Центр – Розвиток демократії»), Христині Кіт, очільниці організації «Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» та Юлії Спориш, директорці ГО «Дівчата» учасниці знайомилися з важливою інформацією.

Зокрема, експертки розглянули у своїх виступах наступні питання:

– «Міжвідомча взаємодія у роботі з випадками СНПК. Моделі надання допомоги постраждалим. Взаємозв’язок СНПК та питання торгівлі людьми»;

– «Юридичні аспекти роботи з постраждалими від СНПК»;

– «Підходи до взаємодії з жінками, котрі зазнали СНПК».

6 грудня відбулося чергове онлайн-засідання Коаліції «Харківщина 1325», під час якого представники і представниці громадських організацій, державних структур та сектору безпеки і оборони обговорили актуальну ситуацію в сфері гендерної політики на місцевому рівні. На засіданні Коаліції було обговорено проєкт листа-запиту до Кабінету Міністрів України та Міністерства економіки України щодо підтримки підприємництва шляхом удосконалення умов надання мікрогрантів підприємцям/мицям, які нададуть змогу розвивати бізнес у Харкові та Харківській області. Члени/кині Коаліції обговорили заходи для молоді в рамках Всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства», які проводяться за підтримки Коаліції.

Також 9-10 грудня у м. Трускавець пройшов тренінг «Локалізація місцевих планів дій на виконання НПД 1325 «Жінки. Мир. Безпека» в Харківській області», в якому взяли участь представники і представниці громадських організацій, державних структур та сектору безпеки і оборони, що входять до Коаліції «Харківщина 1325». Захід відбувся в межах Проєкту «Жінки, мир, безпека: місцеві потреби – місцеві рішення» реалізується ГО «Центр гендерної культури» у партнерстві з Українським жіночим фондом за підтримки уряду Королівства Нідерландів.

Протягом кампанії 7 грудня 2022 року відбувся планований партнерський захід Центру – онлайн-форум «Розбудова гендерної рівності у профтехосвіті», який проходив у рамках реалізації програми «EU4Skills: кращі навички для сучасної України», що фінансується спільно Європейським Союзом та його країнами-членами: Німеччиною, Фінляндією, Польщею і Естонією. Основною метою події стало поширення кращих практик та інструментів просування гендерної рівності в системі професійної (професійно-технічної) освіти, напрацьованих в межах проєкту «Підтримка пілотних регіонів щодо просування гендерної рівності», який є частиною Програми EU4Skills. Експертну підтримку проєкту надавав Центр гендерної культури. Команда Центру дякує всім учасникам та учасницям цьогорічних заходів за активність, небайдужість й мотивацію та продовжуватиме роботу у напрямку запобігання та протидії гендерного насильства через використання нових форматів та побудову нових партнерств.