Birth Сafe – унікальний формат розмови про народження дітей

Birth Сafe – унікальний формат розмови про народження дітей

Дітонародження розглядається в українському суспільстві як головна мета і призначення кожної жінки. Воно підвищує статус жінки у суспільстві, але, в процесі пологів жінка перетворюється у безголосий об’єкт. Сьогодні активісти/ки по всьому світу обговорюють жінко-центричний підхід до дітонародження і зменшення медичного втручання у цей процес.

В рамках міжнародного проєкту «Культури дітонародження: подорож крізь європейську історію і традиції щодо дітонародження та материнства» Центр гендерної культури доєднався до ініціативи  Birth Сafe, щовже декілька років використовується в країнах Європи як ефективний метод усвідомлення важливості моменту народження та викликів й загроз пологового процесу в цілому.

Протягом 2021 року в Birth Сafe пройшли три онлайн-зустрічі, під час яких жіноцтво ділилося проблемами, переживаннями та інсайтами власного, а від того унікального досвіду дітонародження.

Перша зустріч в березні була присвячена темі народження дітей у радянські та сучасні часи. Жінки порівнювали умови для породіль у пологових будинках та говорили про переваги партнерських пологів. Торкнулися і багатьох інших запитань, бо дійсно тема ця є безмежною.

Під час наступної зустрічі, що відбулася у травні жінки обговорювали досвід взаємодії матерів з медичними працівниками та працівницями у процесі дітонародження. Різноманітні розповіді жінок торкалися як негативних, так і позитивних моментів. Особливо вразили учасниць зустрічі оповідь матусі, яка має 14 дітей, а також іншої багатодітної матусі, перша дитина якої народилася передчасно.

Темою третьої зустрічі стало обговорення забобонів та упереджень, які супроводжують жінок протягом вагітності, пологів та у післяпологовий період. Жінки різного віку ділилися фактами та враженнями від того, як впливали застарілі переконання стосовно того, що можна чи не можна робити під час вагітності та пологів.  З розповідей учасниць стало зрозумілим, що подекуди ці історії про можна/неможна або треба/не треба мали великий вплив на породіль та вагітних, вселяючи тривожність або викликаючи скептичну посмішку внаслідок відсутності логіки.

Отже, в цьому році зустрічі в Birth Сafe завершилися, але учасниці мають великий запит на продовження розмови у майбутньому. Центр гендерної культури висловлює всім подяку за участь та ті історії, які пролунали від українських жінок, бо ці факти збільшують скарбничку світової спадщини спогадів й досвідів народження дітей, а також роблять голос жінок чутними.

Заходи проходили у рамках міжнародного проєкту «Культури дітонародження: подорож крізь європейську історію і традиції щодо дітонародження та материнства», що співфінансується Європейським Союзом в рамках Програми «Creative EUROPE» (2014-2020) та реалізується Interarts (Іспанія) у співпраці з музеями Frauenmuseum Hittisau (Австрія), Frauenmuseum Merano (Італія), Музеєм жіночої та гендерної історії (Україна) та асоційованими партнерами IAWM (Італія), ECCOM (Італія) та Birth Café Campaign (Німеччина).