Центр гендерної культури – 2021

2021 рік в Центрі гендерної культури був насиченим активними подіями. Різноманітні тематичні заходи, такі як тренінги, фестивалі, зустрічі тощо долучили до знайомства із гендерною тематикою широкі кола цільових аудиторій і стали корисними з точки зору збагачення знань  та розширення прав і можливостей для багатьох учасників та учасниць.

Протягом року команда Центру активно впроваджувала завдання міжнародних проєктів, а також брала участь у міжнародних, національних та регіональних ініціативах.

У квітні 2021 року було завершено реалізацію багаторічного проєкту  «Центр гендерої культури як платформа для розширення прав та можливостей жінок і молоді», який реалізовувався за фінансової підтримки Європейського Союзу з грудня 2017 року.

За чотири місяці минулого року:

  • до Дня дівчат та жінок у науці був проведений фестиваль для дітей «Рівність у науці очима дітей», мета якого полягала у приверненні уваги старшокласників/сниць Харківщини до ролі жіноцтва у науковому світі.
  • 20 лютого 2021 року у Харківському парку Перемоги у партнерстві з Харківською обласною федерацією повітроплавання відбувся Ярмарок гендерних проєктів. Подія була присвячена підведенню підсумків проєкту «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав та можливостей жінок і молоді».
  • 21 квітня 2021 року Центр гендерної культури провів онлайн-форум «Жіноче лідерство в турбулентні часи», який став своєрідним фіналом реалізації проєкту «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді», що фінансується Європейським Союзом. Для понад 100 учасниць форум дав можливість отримати підтримку у складні часи пандемії, спричиненої COVID-19.
  • протягом квітня на інтернет-ресурсах Центру пройшла інформаційна кампанія «Приходь до Музею». Створено три відеоролики, які спрямовані на молодіжну аудиторію, задля заохочення візитації до Музею жіночої та гендерної історії;
  • завершилися три великі навчальні програми, учасниці яких стали сертифікованими ведучими екскурсій, ведучими тренінгів з гендерної тематики, а також гендерними радницями;
  • розроблено Декларацію гендерночутливої організації, до підписання якої долучилися понад 20 партнерських організацій.

Протягом року Центр гендерної культури, виступаючи як Східний хаб для жіночих правозахисних організацій, активно продовжував реалізацію проєкту організації PACT «Жінки України: залучені, спроможні незламні», який фінансується Урядом Канади. Основна мета діяльності хабу в кластері  – надання 18 організаціям «Суперсили» організаційно-технічної підтримки. Завдяки проєктним можливостям організації провели сесії зі стратегічного планування, склали плани інституційного розвитку, долучились до розробки політик, а також взяли участь у написанні та реалізації коаліційних грантів від проєкту.

Вже вдруге у березні Центром була проведена дискусійна панель «Задзвони в дзвін заради гендерної рівності».  Представники і представниці бізнесу розповіли про свій досвід впровадження принципів гендерної рівності на ринку праці, робочому місці та в суспільстві.

Значною подією у червні стала триденна зустріч 60 представниць та представників жіночих громадських організацій, поліції, влади, освіти та медіа з Донеччини, Харківщини, Луганщини, Запоріжжя та Дніпропетровщини у Харкові задля обговорення теми протидії гендернозумовленому насильству за методологією «Колективний вплив».

Важливим для організацій, які беруть участь у проєкті, стали феміністичні інтерактиви від Центру гендерної культури. Ця форма роботи надає інформаційну підтримку стосовно ситуації у сфері захисту прав жіноцтва, сучасних тенденцій у феміністичному світі тощо. Були проведені інфосессії: «Гендерний вимір українського гімну», «Місяць жіночої історії», «Жіноча історична ніч», «30 років – 30 кроків», «Дітонародження», «16 днів проти насильства».

З метою профілактики професійному вигоранню в липні у м. Бердянську відбувся однойменний тренінг, в ході якого учасниці та учасник пропрацьовували корисну інформацію та здобували необхідні навички протидії професійному вигоранню.

Поза цим відбулися партнерські візити представниць жіночих організацій Східного кластеру до Західного хабу, а згодом представниць жіночих організацій Західного кластеру до Східного хабу. В ході візитів жіноцтво знайомилися з досвідом організацій, відвідували партнерські організації та установи, а також ділилися власними надбаннями у професійній діяльності.

Велике значення для практичної діяльності мали також заходи від організації PACT. Формат «спільноти практиків» надавав хабам та жіночим організаціям можливість обговорення актуальних  тем, пов’язаних із захистом прав жінок в Україні та світі. Корисним був тренінг з навчання представництва хабів основам моніторингу та оцінки в діяльності організацій. Велике значення мала діяльність PACTу у проведенні інформаційних заходів на підтримку ратифікації Стамбульської конвенції: роздаткові матеріали та дизайнерські постери сприяли приверненню уваги багатьох цільових аудиторій.

У березні Центром було ініційовано проведення Місяця жіночої історії, під час якого пройшли різноманітні просвітницькі заходи. Родзинкою місяця стала виставка «Невідомі сторінки жіночої історії», зорганізована за ініціативи ГО «Жіноча правозахисна група» в Лисичанському міському краєзнавчому музеї. Серед проєктів, що були представлені на виставці арт-проєкти «Модерністки», «Місто дружнє до людини», «365 жіночих історій Харкова», «Out of Scope», «Жінки свідчат», «Українська кров», «Українські жінки» тощо.

Команда Центру долучилася до Маршу жіночої солідарності, вчетверте відбувся «Фотосалон Олімпії де Гуж».

Завершив Місяць круглий стіл «Жінки на місцевих виборах та в політиці: уроки і рекомендації», який підсумував результати застосування гендерних квот, а також результати процесів вибуття і заміни кандидаток та обраних депутатів обласних рад, міських рад у Харківській області. Під час заходу були також вперше представлені детальні результати гендерного моніторингу місцевих виборів у Харківській області Стіл пройшов у рамках співпраці з УЖФ.

Завдяки підтримці Українського жіночого фонду Центр гендерної культури продовжив реалізацію проєкту «Голос жінок і лідерство: Україна – Харківський регіон» https://www.genderculturecentre.org/golos-liderok-kharkivskogo-regionu/. Успішно пройшли спільні заходижіночих організацій Харківщини. Ефективною вийшла взаємодія Центру гендерної культури  з ГО «Вік можливостей» (організація студії фінансової грамотності, онлайн-марафон фінансової безпеки).

Слід відмітити партнерство із Харківською обласною фундацією «Громадська Альтернатива», яка запропонувала співпрацю зі швейцарським проєктом Women Peace and Security Tables («Столи миру для жінок» східних областей України). Це надало можливість жіночим ГО Харківщини отримати мінігранти на підтримку ініціатив.

З травня Центр гендерної культури розпочав реалізацію проєкту «Лідерки покоління F», який спрямований на розвиток лідерського потенціалу дівчат-старшокласниць з п’яти східних областей України. Протягом жовтня-грудня 25 команд дівчат першого набору пройшли навчання на вебінарах стосовно феміністичної тематики, а  6 з них були відібрані для продовження оффлайн-навчання з проєктного менеджменту. У 2022 році планується навчання для наступних 25 команд і реалізація проєктних ініціатив.

У вересні 2021 Харківщина на чолі з Центром гендерної культури приєдналася до проєктної ініціативи Українського жіночого фонду зі створення регіональних коаліцій 1325. Мета проєкту – сприяти реалізації нових місцевих планів дій 1325 «Жінки, мир, безпека» в Україні на 2021-2025 роки, а також просувати їх належне фінансування.

Для успішної діяльності коаліції на базі Центру гендерної культури відбулося навчання майбутніх членів та членкинь коаліції, які представляють державні установи та громадські організації, вищі навчальні заклади. Протягом трьох тренінгів учасники та учасниці отримали знання з порядку денного «Жінки. Мир. Безпека», опрацювали інструменти моніторингу регіонального плану дій на реалізацію Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека» на період до 2025 року, а також вибудували систему організаційної роботи майбутньої коаліції «Харківщина-1325».

Проєкт «Культури дітонародження: подорож крізь європейську історію і традиції щодо дітонародження та материнства» BirthCulture, який реалізується за підтримки Creative Europe, у 2021 році вступив в активну фазу і на базі Музею жіночої та гендерної історії протягом року пройшла низка заходів. Основний фокус проєкту полягав у збереженні та передачі через мистецтво і культуру традиційних знань та практик дітонародження і материнства як частини європейської нематеріальної спадщини. В межах проєкту було проведено:

а також експонувалася  виставка «Культура дітонародження: народжувати та народжуватися»

В жовтні 2021 р. експертки Центру гендерної культури провели першу сесію з розробки модельної дорожньої карти з просування гендерної рівності в системі профтехосвіти. Розробка дорожньої карти та подальше її впровадження відбуватиметься в межах Програми EU4Skills. Модельна дорожня карта окреслює основні цілі, завдання та план заходів, які необхідно впровадити на рівні регіонів задля забезпечення гендерної рівності в системі профтехосвіти. Модельна дорожня карта буде адаптована під особливості регіонів та апробована у 7 пілотних областях: Вінницькій, Полтавській, Запорізькій, Рівненській, Львівській, Миколаївській та Чернівецькій.

Крім зазначених проєктів, Центр гендерної культури брав участь в локальних партнерських заходах. Плідною співпраця виявилася з ЦБС Деснянського району м. Києва, Департаментом соціального захисту населення ХОДА, Edcamp, Комунікаційним хабом, Державною службою якості освіти.

В межах діяльності Майстерні гендерно чутливого вчительства розпочато проведення курсів підвищення кваліфікації «Створення недискримінаційного освітнього середовища у ЗЗСО» для вчительства.

У 2021 році продовжувалися візити до Музею жіночої та гендерної історії. Велику зацікавленість в гостей викликали виставки «Вік щастя», «Науковиці»,  «Сестри Грим», що організовувалися в різні періоди та були присвячені певним заходам.

Приймав Музей і почесних гостей: посолкиню Канади в Україні Ларису Галазду, Марину Порошенко, Народних депутаток Іванну Клімпуш-Цинцадзе, Марію Іонову, Ірину Геращенко https://www.genderculturecentre.org/u-gostyakh-gendernogo-muzeyu-narodni-dep/. Для знайомства з діяльністю Музею було організовано партнерські візити представництва «Татохабів», Управління дотримання прав людини, коаліції «Луганщина_1325», Фонду Конрада Аденауера та Європейської Академії для жінок в політиці та економіці.

Протягом року експонати Музею мали можливість побачити не тільки його відвідувачки та відвідувачі. В межах партнерства з EdCamp та навчальними закладами Харківщини колекція Музею мандрувала до місць проведення педагогічних конференцій, де вчительство знайомилося з експонатами.

22 травня Музей жіночої та гендерної історії долучився до відомої у світі та місті ініціативи «Ніч Музеїв». Для відвідувачів та відвідувачок експертки Центру гендерної культури провели насичені екскурсії експозиціями музею.

Центр гендерної культури взяв активну участь в Міжнародній кампанії «16 днів проти насильства», в ході якої проведено  інформаційну роботу щодо необхідності ратифікації Стамбульської конвенції, просвітницькі екскурсії та онлайн-заходи.

Наприкінці кампанії 10 грудня у Міжнародний день прав людини під час круглого столу за участі представництва державного та громадського сектору відбулася презентація проміжних результатів моніторингу з громадської оцінки стану виконання державних документів з гендерної рівності в Харківському регіоні.

Центр гендерної культури щиро дякує всім партнерським організаціям за співпрацю у минулому році і бажає подальшого плідного співробітництва у реалізації спільних планів у майбутньому 2022 році.