Центр гендерної культури у 2019 році

Центр гендерної культури у 2019 році

2019 рік був для Центру гендерної культури насиченим та продуктивним. 82 тренінгові сесії, 490 тренінгових годин, 88 просвітницьких заходів, 276 музейних екскурсій та 3125 учасниць та учасників подій Центру – це результат діяльності, викладений у цифрах. І за цими статистичними даними стоїть велика робота кожного з семи проєктних напрямків .

Протягом року Музей жіночої та гендерної історії активно відвідували харків’яни, харків’янки та гості міста. Також гостями Музею стали представники та представниці ОБСЄ в Україні, шведської організації «KvinnatillKvinna», представники та представниці Вірменії, Німеччини, Великої Британії, Польщі, Молдови, США, Канади, Сербії, Іспанії, Литви. Серед почесних гостей: Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, феміністки Марія Санчес (Іспанія) та Таня Петовар (Сербія), Тетяна Гавриш, Почесна консулка ФРН у Харкові, Юлія Коба, представниця Посольства Канади в Україні, Станіслав Топольницький, співробітник ЄК в Україні, Стів Вінтерс, радник з питань жінок, миру і безпеки представництва НАТО в Україні, Наталія Карбовська, директорка Українського жіночого фонду, Вєра Агеєва та Світлана Оксамитна, авторки книги «Інша оптика», Богдана Стельмах та Оксана Ярош, організаторки та керівниці проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики».

Долучився Музей жіночої та гендерної історії до таких знакових подій, як «Ніч у музеї» та «Жіноча історична ніч». У партнерстві із ГО «Інша освіта» реалізовано проєкт «365 жіночих історій Харкова». До 365-річчя Харкова було зібрано 365 історій пересічних харків’янок, які жили у місті в різні часи. За матеріалами було розроблено, виготовлено та презентовано на регіональному та національному рівнях виставку «365 жіночих історій Харкова».

Також протягом року експонувалися й інші тематичні виставки: «Жіночі долі Голокосту», «Модерністки», «Жінки свідчать», «Більше ніколи поза увагою», «Жіночі музеї світу».

«Музей на колесах» продовжував подорожувати Україною. Частину його колекції побачили учасниці та учасники заходів з гендерної тематики, що відбувалися у Києві, Запоріжжі, Полтаві, Одесі

Кампанія «16 днів проти гендерного насильства» проводилася у співпраці з Харківською обласною фундацією «Громадська Альтернатива» і включала наступні заходи: виставку «Зрозуміти, щоб припинити» під керівництвом арт-кураторки, художниці-декораторки, слабочуючої волонтерки Тетяни Шевцової (творчий псевдонім Іва Стишун), перформанси плейбек-театру «Живе дзеркало» та покази документальних фільмів у рамках фестивалю «Docudays UA на Харківщині».

Діяльність тренінгового центру у 2019 році збагатилася новими формами роботи. Для школярства та студентства проводилися тематичні інтерактивні спілкування за темами: «Зміни до Кримінального кодексу: знаємо, розуміємо, дотримуємось», «Європа починається з тебе», «Філософині Давньої Греції», «Зрозуміти, щоб припинити» тощо.

Просвітницький проєкт «Гендерний відкритий університет», «Школа волонтерства», психологічні інтерактиви від Юлії Кобікової, зустрічі «Діалоги про…», «КіноАкценти» з ведучою Наталією Мазур та інші заходи тренінгового центру були корисними для підвищення в учасниць та учасників компетентностей та отримання нових знань.

До роботи «Майстерні гендерночутливого вчительства» активно долучалися 25 базових навчальних закладів Харкова та Харківської області. Вчительство та керівництво шкіл Харківщини брали участь у тренінгах: «Будуємо гендерночутливу школу» (друге коло), «Готуємося бути шкільними експертами/-ками», у тематичних семінарах та воркшопах. За ініціативи Майстерні було організовано «Обласний конкурс гендерночутливих розробок уроків, позакласних заходів і дитячої літератури», флешмоб у соціальних мережах «Розірви коло» серед учнівства і вчительства, що був присвячений Всесвітній акції «16 днів проти гендерного насильства».

15 представниць системи загальної середньої освіти взяли участь у навчальному візиті до Фінляндії, під час якого українська делегація ознайомилася з усіма рівнями фінської школи та різними типами навчальних закладів.

В рамках роботи Майстерні було розроблено: «Рекомендації щодо створення гендерночутливого уроку і позакласного заходу», «Положення про шкільного/-ну експерта/-ку з питань гендерної рівності», «Рекомендації «Як створити гендерний центр у школі», «Методичні поради щодо проведення позакласного гендерночутливого заходу профорієнтаційного спрямування для учнівства 9-11 класів «Обирай професію за покликанням» та інші.

Напрямок по роботі з дітьми «Дитяча площАРТка» запам’ятається дітям 5-денним сімейним фестивалем «Я бувають різні», майстер-класами та заняттями з креативної журналістики. Протягом року надруковано й розповсюджено 4 випуски лабораторного щоденника «Дитяча площАРТка», за темами : «Стереотипи: зручний алгоритм або погана звичка? Зустрічаємо за зовнішністю, проводжаємо за поведінкою» (березень 2019), «Право дитини на літо. Чому важливо нічого не робити. Чому не так страшні соцмережі? І ще багато відповідей на нічому»(травень 2019), «Старт навчального сезону: шкільні стереотипи та гендерні питання» (вересень 2019), «Людина в центрі уваги? Домашнє завдання на новий рік» (грудень 2019).

Для активних підприємиць у партнерстві Центру гендерної культури з громадською організацією «Сучасна жінка» Центр розвитку малого та середнього бізнесу здійснив дві хвилі навчання в тренінговій програмі з розвитку бізнесу, а також одну хвилю «Бізнес в ЄС». Окрім тренінгів учасницям пропонувалися індивідуальні консультації з тренерками та нетворкінгові зустрічі.

У партнерстві з громадською організацією «Агенція змін «Перспектива» впроваджено тренерські програми від Студії жіночого лідерства. Для участі у проєкті сформовано чотири групи лідерок за напрямками: територіальні громади і місцеве самоврядування, державна служба, соціальна робота та охорона здоров’я.

Перші два тренінгових дні для всіх груп проводилися українськими тренерками і включали теми, що адаптувалися під потреби групи. Для проведення триденних тренінгових сесій були запрошені іноземні фахівці та фахівчині: Таня Петовар (Сербія), Марія Санчес (Іспанія), Валентин Вепфер (Швейцарія).

15 учасниць Студії взяли участь у 5-денному навчальному візиті до Швеції, метою якого було знайомство зі шведським стилем лідерства та досвідом досягнення гендерної рівності.

У Лабораторії моніторингу та досліджень протягом квітня-травня відбулася друга хвиля Моніторингу сексистської реклами.

За час проведення дослідження від волонтерок та волонтерів було отримано 24 повідомлення про випадки рекламних оголошень, що можуть містити ознаки сексизму. За результатами моніторингу 9 оголошень визнано дискримінаційними.

 

Протягом жовтня 2019 року у Харкові та Харківській області за ініціативи Центру гендерної культури проведено інформаційну кампанію «Обирай професію за покликанням», цільовою аудиторією якої стали дівчата та хлопці старшого шкільного віку, рідні та близькі дітей старшого шкільного віку. З метою мотивування абітурієнток та абітурієнтів до вибору професій без стереотипів та упереджень здійснено багато профорієнтаційних заходів.

Створено 4 соціальних відео про харківських жінок та дівчат, які реалізувалися у «нежіночих професіях» для поширення у соціальних мережах, проводилися профорієнтаційні майстер-класи та воркшопи. Фіналізував кампанію масовий захід «Тест-драйв «Професія – за покликанням», на якому школярство мало змогу ознайомитися з особливостями професій, які традиційно у суспільстві вважаються виключно «чоловічими».

Це лише стислий огляд подій, представлений вище, не є достатньо інформативним.  Всі бажаючі можуть знайти більше інформації про події у 2019 році, а також заплановані у 2020, на сайті та соціальних сторінках організації.

Проєкт ЄС «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав та можливостей жінок і молоді».