
З 25 січня по 10 лютого в рамках проєкту «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей дітей та молоді» на Харківщині пройшов дитячий фестиваль, присвячений Міжнародному дню жінок та дівчат у науці.
Основною метою події стала популяризація в дитячому, педагогічному і батьківському середовищі ідеї рівної участі жінок та чоловіків у розвитку науки.
В ході фестивалю Центром гендерної культури у партнерстві з Департаментом освіти та науки ХОДА й Департаментом освіти Харківської міської ради було залучено учнівство старших класів закладів загальної середньої освіти м. Харкова та області, в тому числі закладів, які з 2018 року активно беруть участь в заходах Майстерні гендерночутливого вчительства Центру гендерної культури.
27 січня відбулися два онлайн-уроки «Гендерні стереотипи в освіті та науці», в ході яких діти почули про витоки дискримінації жіноцтва, стан з правами на освіту та науку в історичному минулому. Також учнівство побачило 14 тематичних відеороликів, які створили старшокласники та старшокласниці для конкурсу. У результаті розгляду експертною комісією Центру перемогу отримали: 1 місце – Харківська ЗОШ № 26 (ролик про винахідницю Олівер Деніс), 2 місце – Ізюмська ЗОШ № 11 (про Лізу Мейтнер), 3 місце – Харківська ЗОШ № 163 (про «Ефект Матильди»).
2 лютого до фестивалю долучилися гендерні центри освіти, що були створені у навчальних закладах за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках програми мінігрантів у 2020 році. Вчительство разом з учнівством підготувало відео та презентації тематичних куточків про відомих науковиць.
4 та 5 лютого до уваги старшокласників та старшокласниць був представлений онлайн-урок» «Невидимі сторінки жіночої науки». Під час знайомства із внеском жінок до науки також пройшов конкурс відео-перевтілень в образи науковиць різних часів. Перемогу отримали: 1 місце – Балаклійська ЗОШ № 1 (відео про Софі Жермен), 2 місце – Харківська ЗОШ № 26 (про Малалу Юзуфсай), 3 місце – Ізюмська ЗОШ № 11 (відео про Ірен Кюрі”).
Фіналізував фестиваль онлайн-квіз «Жінки в науці». У двох відбіркових турах було визначено 20 дітей, які пройшли до фіналу. Фінальна гра пройшла 10 лютого: 1 місце – Артем Гузенко, Балаклійська ЗОШ № 1, 2 місце – Дмитро Давидченко, Красноградський ліцей «Гранд» та 3 місце – Анна Яковенко, Ізюмська ЗОШ № 11.
Поза онлайн-активностями фестивалю, пройшли офлайн майстер-класи для учнівства та студентства. Юні художниці та художники з Харківського фахового вищого коледжу мистецтв та Харківської спеціалізованої школи-інтернату № 5 створили авторські портрети науковиць, які поповнили колекцію Музею жіночої та гендерної історії.
Дитячий фестиваль «Рівність у науці очима дітей», до якого долучилися понад 1500 дітей з 28 навчальних закладів, завершився. Здобутками фестивалю стали 43 тематичні відеоролики, 17 портретів науковиць, а також отримані знання про внесок відомих й невідомих жінок у науку. Всі навчальні заклади отримали грамоти та подяки від Центру гендерної культури, а також брендовану та друковану продукцію, що стане нагадуванням про участь у події.
Діяльність виконується в межах проєкту «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав та можливостей жінок і молоді», який фінансується Європейським Союзом.