Фестиваль «Дитяча площАРТка» # 4* відкрив простори рівних можливостей

11-18 квітня 2018 р. у рамках проекту «Центр гендерної культури як платформа для розширення можливостей жінок та молоді», що реалізується за підтримки  Європейського Союзу, в Харкові відбувся фестиваль творчої взаємодії та культурного просвітництва «Дитяча площАРТка#4».

Фестиваль проходив у партнерстві із Департаментом у справах сімʼї, молоді та спорту та Департаменту освіти Харківської міської ради. Заходи фестивалю проходили на  різноманітних культурних просторах міста таких як: Платформа театральних ініціатив, Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва, Харківська муніципальна галерея, скелелазний центр «Муравей», хаб соціальної активності «42» та інші. Під час проведення фестивалю діяла програма для волонтерства, що включала навчання  гендерно-чутливим практикам та їх інтеграцію в культурне дозвілля.

Фестиваль «Дитяча площАРТка # 4»  —  запрошення до діалогу в громаді про світ, в якому дитина не дискримінована за ознакою статі або з будь-яких інших причин, про повагу до особистості без нав’язування стереотипних ролей та значень того, що має робити хлопчик або дівчинка, чоловік або жінка, про пізнання світу як простору рівних можливостей та відкритого спілкування, в якому людина може вільно обирати свій особистий та професійний шлях, про гендерну рівність як культуру ефективної взаємодії в суспільстві.

Вхід на всі події був вільний. За 9 днів в трьох хвилях подій було реалізовано понад 22 заходи для різних аудиторій — дітей та батьків, школярства та вчительства, активістів та активісток культури та студентства профільних внз.

Всі дні фестивалю діяла кураторсько-виставкова програма для дітей 6+ та дітоводів, у рамках якої   відбулися  неймовірні майстер-класи з образотворчого мистецтва та була презентована тематична експозиція на тему відповідального батьківства від Gender Museum. В проекті Катерини Кравцової «Портрет жінки» діти та дорослі дізналися про внесок Модільяні в подолання стереотипів у портретному живописі. В творчій майстерні Наталії Простакової учасники та учасниці, незалежно від віку розмірковували про кольори та ролі героїв та героїнь за мотивами творчості першої визнаної в світі жінки-художниці Соні Делоне.

Школярі середнього шкільного віку брали участь у заходах під час шкільних занять. Школи скористалися можливістю провести уроки з історії, образотворчого мистецтва, літератури в альтернативному форматі екскурсій, воркшопів, квестів та Читачасу (авторському форматі обговорення книжок, які читали дорослі в дитинстві).

Експертна програма включала дискусійні панелі, діалогові зустрічі та навіть посиденьки за кавою з просвітницькою тематикою. До участі в обговоренні традиційних цінностей та стереотипів в сім’ї долучились експерти з гендерної, правової тематики, громадські активісти, директори, вчителі шкіл, журналісти, батьки.

Фестиваль показав, що створення культурних платформ є ефективним інструментом, що надає можливості досліджувати, розвивати та поширювати ідеї гендерної рівності серед широкого загалу та сприяти розвитку гендерночутливих просторів в Україні в цілому, в Харкові та Харківській області зокрема.

Можливість до діалогу відкривають зустрічі з партнерами під час підготовки до події, а під час проведення заходів розширяється коло партнерств, учасників, люди отримують позитивний досвід обговорення складних питань гендерної рівності. Учасники дізнаються більше про проблеми гендерної нерівності в соціумі, бачать, що є люди, які можуть допомогти знайти рішення.

В умовах соціальних, економічних, політичних змін діти, жінки та молодь є найбільш вразливими верствами суспільства, вони не завжди мають достатньо ресурсів та інформації для реалізації власного культурного потенціалу, їм не вистачає впевненості або компетенцій, щоб реалізувати власні проекти або долучитися до інноваційних дозвіллєвих практик разом із дітьми. Проведення неформальних заходів сприяє відкритості до діалогу та розвитку партнерств між школами, культурними інституціями та громадськими організаціями, з одного боку та активістами та споживачами (дітьми та батьками), з іншого боку.

 

Підводячи підсумки, можна сказати, що фестиваль дає відповіді на важливі запитання:

Що можна робити разом дітям та дорослим? Пізнавати світ без стереотипних упереджень.

Де можна спілкуватися? Крізь можна знаходити, відкривати простори для спілкування, не зважаючи на формальні забобони.

Як можна взаємодіяти? Спираючись на цінності гендерної рівності можна ефективно взаємодіяти заради спільного результату: через спільні заходи неформальної освіти шкіл та культурних або громадських інституцій створюються проекти, які допомагають підвищити мотивацію учнів до навчання, відкриваються шляхи розвитку діалогу між особистостями та інституціями, активістами та владою.

 

Відгуки:

 

Єкатерина Смирнова, волонтерка, мама учасників та учасниць фестивалю:

«Я спитала в сина: «Що таке рівні можливості?». Він замислився і відповів: «Рівні можливості – це коли усе однакове. Це як наче розрізати яблуко на рівні часточки. І дати кусінчик яблука кожному». «А якщо яблука на усіх не вистачить? Може ж таке бути, що яблуко одне та маленьке, а бажаючих багато та всі вони голодні?» – каверзно запитала я. «Тоді треба виростити чарівну яблуньку, щоб на ній вистачало яблучок для всіх».

Я вважаю, що інформаційна платформа «Дитяча площАРТка» робить саме це – вирощує чарівну яблуньку. Кожним медіапроектом чи культурно-просвітницьким івентом популяризує культуру, науку та освітні інновації серед дітей та дорослих.

А кожний фестиваль, як квітневий «Фестиваль «Дитяча площАРТка #4», своїми небанальними подіями роздає кожному рівні часточки яблука. Такий фестиваль дозволяє побачити чи відчути щось нове, цікаве, образотворче. І кожний з нас, без обмежень, має рівні можливості взяти участь».

 

Більше про події фестивалю можна дізнатися з репортажів та ефірів на радіо та ТБ, які вийшли в дні фестивалю:

Ефіри, Репортажі та релізи:

Суспільне: Ранок. Харків, ефір в Олексія Печія

Ранок починається з @твій ранок

Опубліковано Детская площАРТка / Дитяча площАРТка 10 квітня 2018 р.

Накипело, прес-конференція:

https://www.facebook.com/GenderCultureCentre/posts/2087598638191685

Равные возможности творческого общения: чего ожидать от фестиваля «Детская площАРТка»

ТРК «Симон» «Насправді»:

https://www.objectiv.tv/2018/04/10/festival-dityacha-ploshhartka/

https://www.objectiv.tv/objectively/2018/04/07/v-harkove-sozdadut-novye-kreativnye-prostranstva-dlya-detej/

ОбʼєктивНО. https://www.objectiv.tv/objectively/2018/04/17/v-ramkah-festivalya-detskaya-ploshhartka-v-harkove-proshel-chitachas-video/

(читачас)

Обласне радіо:

https://www.mixcloud.com/oblradio_kharkiv/%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D1%96-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%81%D0%BF%D1%96%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F/

«Сьогодення» https://www.facebook.com/otb.segodennya/videos/1954350548151318/

ЧитаЧАС (повна версія):

https://youtu.be/ceYPa2M7tiQ

http://www.cultura.kh.ua/uk/news

 

Інші публікації:

http://insidernews.info/v-xarkovi-projde-dityachij-art-festival/

http://dozor.kharkov.ua/news/culture/1195913.html

http://cross-media.org.ua/news/v-harkovi-proyde-dityachiy-art-festival

http://www.city.kharkov.ua/uk/news/u-misti-proyde-festival-dityachoi-tvorchosti-i-prosvitnitstva-38381.html

http://insidernews.info/v-xarkovi-projde-dityachij-art-festival/

https://tgstat.ru/channel/@sukhari/640

http://www.cultura.kh.ua/uk/news/5850-traditsijna-kultura-tsinnosti-ta-stereotipi

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=qa7rK-e4Vd4

https://www.kharkovforum.com/archive/index.php/t-5022609.html

 

Квест

Татівство

Обговорення стереотипів ООМЦКМ

Кафедра ХПІ

Коментар про те, що гендерна рівність — не про однополі шлюби

Сайти шкіл:

Школа-інтернат 55

Гімназія № 6