Фотовиставка «Небезмежність» у Центрі гендерної культури

Фотовиставка «Небезмежність» у Центрі гендерної культури

Всесвітня кампанія «16 днів проти насильства» добігла кінця, але зрозуміло що тема залишається актуальною в Україні та світі. Згідно офіційної статистики кількість звернень з приводу випадків домашнього насильства зростає. Експертки та експерти пояснюють графік збільшення з одного боку впливом зовнішніх факторів: карантин, маргіналізація суспільства, та з іншого боку – твердженням про усвідомлення проблеми постраждалими від  насильства та збільшення довіри до законодавчого регулювання.

Велику роль у формуванні нульової толерантності до насильства також виконують просвітницькі заходи. Завдяки ним привертається увага до багатьох аспектів проблеми, а також виокремлюються нові  теми для обговорення та донесення інформації до цільових аудиторій.

Однією з найпоширеніших проблем, з якою жінки стикаються у сучасному світі, є домагання у публічних місцях, недоречні сексуальні коментарі, непристойні доторки. Сексуальні домагання в громадських місцях є одним з проявів гендерно зумовленого насильства, протидія та запобігання якому є важливою роботою багатьох організацій, а також одним з основних напрямків роботи Фонду народонаселення ООН (UNFPA).

Саме тому у рамках інформаційної кампанії «Розірви коло» за підтримки уряду Великої Британії Фондом народонаселення ООН в Україні створено фотопроєкт «Небезмежність» – 14 світлин та історій жінок, які зазнали домагань у громадських місцях. Ці історії різні, але є в них дещо спільне. Усі вони залишили слід у пам’яті героїнь, завдавши їм непоправної психологічної шкоди. За задумом організаторів проєкту, тріщини на склі, через яке зроблені фотографії, символізують порушення особистих меж (звідки і назва фотопроєкту).

В рамках Всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства» фотовиставка презентувалася у Києві, а по закінченні кампанії в організаторів виникла ідея познайомити з нею інші міста України. Першим містом, куди доставлено фотопроєкт, став Харків.

18 грудня 2020 року у  Центрі гендерної культури муніципальний консультант Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення  в Україні з питань гендерно зумовленого насильства у м. Харкові п. Сергій Велигодський представив проєкт «Небезмежність» разом із результатами першого соціологічного дослідження щодо поширеності та ставлення українців і українок до сексуальних домагань у публічних місцях. Обговорення цієї проблеми відбулося разом з  гостями, які представляли партнерські організації, що працюють у сфері захисту прав та протидії насильства в Харкові. 

Фотовиставка буде працювати у Центрі гендерної культури за попереднім записом до кінця січня у відповідності до карантинних норм та обмежень.