Гендерна (не) рівність в ЗСУ

парад на підборах

З нагоди Дня незалежності незабаром в Україні пройде багато урочистостей, в тому числі й традиційний військовий парад у Києві. Вже на повну йдуть підготовчі тренування, але саме вони викликали неоднозначну реакцію у громадськості. Причина полягає в тому, що стало відомим  про тренувальні стройові вправи дівчат-військових у підборах.

На початку липня на фейсбук-сторінці Міністерства оборони опубліковано фото тренувань, на яких курсантки Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка крокують у камуфляжному одязі та взутті на підборах. Під цим дописом засудження висловили багато українок та українців: «Боже, наскільки ж це може бути боляче! Я наприклад не можу підбори вдягати. І метра не пройду. Що вже за них мовити. Це знущання!», «Це більше схоже на катування, а не тренування. Як бачите, деякі марширують в шкарпетках – розношують, мозолі до крові роздирають».

У Верховній Раді частина депутатського корпусу висловили обурення стосовно цього факту. На знак протесту міністру оборони Андрію Тарану та верховному головнокомандуючому Володимиру Зеленському у залі засідань вручили взуття на підборах. Заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк та народні депутати-члени міжфракційного об’єднання «Рівні можливості» вимагають у міністра оборони провести розслідування щодо ідеї змусити жінок-військових крокувати на військовому параді до Дня Незалежності в туфлях на підборах.

Також неоднозначно суспільством сприйнято факт про урочисте марширування військових у своєрідних гендерних коробках, коли окремими строями пройдуть жінки та чоловіки. «В армії воюючої країни всі чоловіки та жінки – солдати. Навіщо взагалі ділити коробки за гендерним типом?», – діляться в коментарях користувачі та користувачки.

Наразі у Збройних Силах України проходить службу 31757 жінок, що складає 15,6% від загальної кількості військовослужбовців. Але спірні запитання щодо доречності та зручності жіночої військової форми залишаються та потребують від влади нових прогресивних підходів до вирішення проблеми без сексизму і дискримінації.