Голос жінок і лідерство: Україна, Харківський регіон: об’єднуємося, щоби стати видимими

У березні 2020 р. Центр гендерної культури став регіональним партнером Українського жіночого фонду в довгостроковому проєкті «Голос жінок і лідерство – Україна», мета якого – захист прав жінок і дівчат та просування гендерної рівності в Україні. За рік роботи проєкту було проведено ряд спільних заходів, набуто певний досвід, висвітлено утруднення та виклики.

Одним з головних досягнень, отриманих завдяки проєкту – об’єднання 10-ти ЖГО різного спрямування для спільної діяльності. Це ГО «Вік Можливостей», БО «Благодійний фонд соціального здоров’я», ГО «Ділові Українські Жінки», ГО «Мереф’янська альтернатива», ГО «Розвиток разом», ГО «Досвід ЄС», ХЖГО «Центр Перспектива», ГО «Широке коло», БФ «Добробут України». Серед них є як новостворені, так і досвідчені організації, що вже багато років ведуть активну роботу щодо сприяння реалізації державної політики у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Вже на першому засіданні об’єднання «Голос жінок і лідерство – Україна: Харківський регіон» були не тільки підписані Меморандуми про співпрацю, але й сформовано спільний план діяльності. Вперше жіночі НДО запланували разом організовувати і проводити заходи на території Харкова та Харківської області. Це є досягненням для жіночого руху Харківщини, бо нічого подібного в історії жіночого активізму регіону не було.

Для поширення інформації про проєкт восени 2020 р. ЦГК провів онлайн-марафон «Жіночі громадські організації м. Харкова та Харківської області». На сторінці ФБ публікувалася інформація про жіночі ГО, що об’єдналися. Особливо активно об’єднання діяло під час проведення Міжнародної кампанії «16 днів проти насильства». Окрім локальних заходів, за ініціативою ГО «Вік можливостей» і технічної підтримки ЦГК з 25 листопада до 10 грудня був проведений Жіночий марафон фінансової безпеки, в якому взяли участь більше 400 жінок з усієї України. За словами учасниць, така ініціатива була неординарною, актуальною та корисною для жінок, особливо тих, хто попали в скрутні життєві обставини. Також представниці ГО взяли участь у підготовці та проведенні різноманітних заходів ЦГК в період Місяця жіночої історії. Завдяки співпраці громадські організації отримали можливість проводити свої планові заходи на базі ЦГК. Так місцем проведення «Лабораторії жіночих трансформацій» від ГО «Ділові українські жінки» став освітньо-музейний простір ЦГК.

Посилились лідерські якості громадських діячок. Дехто з представниць партнерських ГО взяли участь у місцевих виборах, дехто стали тренерками з гендерних питань. Було створено ініціативну групу, яка почала реєстрацію жіночої громадської організації. Рік співпраці показав, що не всі ГО розуміють важливість і необхідність посилення організаційної спроможності, і націлені, в основному, на удосконалення вмінь писати грантові заявки. Тому планується робота на наступний рік. ЦГК, як координуюча організація, продовжить шукати жіночі НДО в Харкові та районах Харківської області і залучати їх до руху, інформувати ЖГО про грантові конкурси та інші заходи проєкту, надавати консультації щодо підготовки пропозицій до УЖФ та інших донорів, підтримувати ініціативи організацій та допомагати їм проводити адвокаційні кампанії. Саме так голос жінок Харківщини може бути почутий, а жіночий рух в регіоні зміцніє і посилиться.