Культура дітонародження: народжувати та народжуватися

Культура дітонародження: народжувати та народжуватися

Народження стосується всього людства. Як і смерть, вона впливає на всіх без винятку. Умови, які супроводжують вагітність та народження, формують людське життя.

Культура народження – це спосіб, яким суспільство формує початок життя та умови, які він створює для цього.

З листопада 2019 р. за підтримки Європейського Союзу через програму «Креативна Європа» партнерськими організаціями – Interact (Барселона, Іспанія),  ECCOM (Італія) та Birth Café Campaign (Німеччина) та членами Міжнародної асоціації жіночих музеїв IAWM – Frauen Museum (Мерано, Італія), Frauenmuseum (Хітісау, Австрія), Музеєм жіночої та гендерної історії (Харків, Україна) реалізується проєкт «Культури дітонародження: подорож крізь європейську історію і традиції щодо дітонародження та материнства».

Мета проєкту – дослідження практик дітонародження у різних культурах.

Всі події проєкту презентуються на сайті https://birthcultures.eu/en.

В рамках проєкту в єдиному жіночому музеї Австрії –  Frauenmuseum, що знаходиться у Хіттісау 8 липня 2020 р. відкрилась  унікальна виставка «Культура дітонародження: народжувати та народжуватися».

Виставка розповідає про традиційні акушерські знання та медичні досягнення, про світові ритуали навколо народження та створення міфів, що призвели до цього. Вона забезпечує розуміння повсякденної та життєвої культури людини, допомагає  зрозуміти фізіологічні процеси, враховує сучасні знання та ставить під сумнів можливості сучасних репродуктивних технологій.

Виставка поєднує в собі історичні предмети та сучасні розповіді з творами мистецтва.

Frauenmuseum Hittisau

Для того аби проєкт відбувся, колективом музею було проведено колосальну підготовчу роботу: проведено фандрайзингову кампанію, розроблено концепт та дизайн виставки. А ще у листопаді 2019 р. сімдесят людей різного віку та сфер життя у форматі Open Space шукали відповідали на запитання:

  • Як би ми хотіли, щоб наші діти народилися?
  • Що для нас важливо?
  • Що ми вважаємо важливим для часу до і після народження?

Вивчення досвіду, особистих історій, а також побажань та проблемних областей, піднятих на поверхню за допомогою жвавої дискусії, є так званою плацентою та пуповиною цього проєкту.

Народження – це природна і багатовимірна подія, що впливає на всі рівні людського існування. Усвідомлення усіх рівнів та пов’язування їх між собою дозволяє повністю зрозуміти сам процес народження.

Більше про виставку