Майстерня гендерночутливого вчительства вивчає досвід фінської освіти

Майстерня гендерночутливого вчительства вивчає досвід фінської освіти

Протягом п’яти днів 15 членкинь «Майстерні гендерночутливого вчительства» під час навчального візиту до Хельсінкі знайомилися із фінською системою освіти та  її головними пріоритетами. Серед них основними є: створення інклюзивного освітнього середовища, що приймає всіх дітей незалежно від їхніх особливостей (стать, інвалідність, колір шкіри, національність тощо), а також безумовне виховання у дітей відповідальності за свої вчинки і своє життя.

Українські вчительки відвідали уроки, які проводилися різними мовами (фінською, англійською, шведською). Побачили багато цікавинок: оснащення класів засобами інформаційних технологій, систему ведення всіх потрібних документів (в т. ч. класних журналів) в електронному вигляді. Вони відкрили для себе, що у фінських класах діти сидять тільки колом, можуть сидіти на підлозі. Існує спеціальна платформа, де батькі можуть побачити успіхи своєї дитини (тільки своєї). Дізналися, що професія вчителя є престижною, адже конкурс в університетах на педагогічний факультет складає 10 претендентів/-ок на 1 місце, а у старшій школі (10-12 класи) 32%, й у середній і початковій школі – 25% вчительства складають чоловіки.

Членкині групи відвідали також Будинок хлопців і Будинок дівчат – неурядові спеціальні заклади, що працюють з такими категоріями хлопців і дівчат (і молодих людей у тому числі), які потребують особистої допомоги у розв’язанні проблем із спілкуванням, булінгом, сексуальними проблемами тощо, в основі яких лежать гендерні проблеми.

Українську групу вразила свобода фінського вчительства – жодних перевірок, вчитель/-ка сам/-а складає навчальні програми відповідно до стандарту, сам/-а вирішує як і коли оцінювати учнівство.

Дійсно, така система освіти заслуговує на вивчення та запозичення кращого досвіду, як це і передбачено концепцією Нової української школи.

Візит відбувся в межах проєкту «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок і молоді» за підтримки Європейського Союзу.