Методика проведення комплексного гендерного аудиту міського простору

Методика проведення комплексного гендерного аудиту міського простору

Довгі роки проєктування та дизайн як радянського так й пострадянського міського простору були орієнтовані на середньостатистичного чоловіка –  фізично сильного, здорового, не обтяжливого маленькими дітьми та їхніми потребами. Потреби жінок, людей з інвалідністю, батьків з дітьми та інших категорій населення зазвичай не враховувалися, тому у більшості міст України і до сьогодні жінки та дівчата не відчувають себе у безпеці та комфорті, практично не мають доступу до ключових об’єктів інфраструктури, отже, до повноцінного життя.

Одним з інструментів досягнення рівних прав та можливостей жінок та створення місцевого простору дружнього до їхніх потреб є комплексний гендерний аудит (КГА). Керуючись принципом «Зручно для жінки – зручно для всіх» КГА  оцінює здатність і можливість людини безперешкодно пересуватися по території власного місця проживання, отримувати доступ до потрібних послуг та особисту користь від них. КГА  досить простий та дієвий інструмент трансформації міста, переорієнтації його відповідно до вимог часу на таке, в якому жінки стають видимими, а їх потреби врахованими.

Проведення гендерного аудиту міського простору не є новою практикою, про що свідчать приклади численних проєктів, реалізованих громадськими організаціями.

Пілотний проєкт «Аудит безпеки територій «Безпечно для жінки – безпечно для всіх»». Методику та інструментарій аудиту було розроблено ГО «Інформаційно-консультативний жіночий центр» та апробовано низкою громадських організацій у 2011 р.

Проєкт «Гендерний аудит міського простору», що був реалізований Центром гендерної освіти Харківського університету міського господарства імені О. Бекетова за підтримки Фонду імені Фрідріха Еберта у 2013 р.

Проєкт «Гендерний аудит доступності», що був реалізований у рамках спільного проєкту ПРООН – ООН Жінки «Відновлення управління та сприяння примиренню в постраждалих від кризи громадах України» у партнерстві з Донецькою обласною державною адміністрацією, Краматорською міською радою, Всеукраїнським громадським об’єднанням «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» та Донецькою обласною організацією людей з інвалідністю у 2017 р.

Візуальний проєкт «Місто, дружнє до людини», що був реалізований Центром гендерної культури за підтримки управління у справах сім’ї та молоді  Харківської міської ради у 2016 р.

Численні моніторинги реклами на предмет наявності ознак сексизму та акції з протидії, що проводилися різними громадськими організаціями, починаючи з 2001 р. (Львівською міською організацією «Жінка та суспільство», ХЖО «Крона» м. Харків, ГО «Паритет» м. Житомир, Центром гендерної культури м. Харків тощо).

Результати різноманітних проєктів дали бачення розробки методики комплексного гендерного аудиту та його апробації з метою створення пілотної моделі гендерночутливого інклюзивного безпечного міського простору, вільного від будь-яких проявів дискримінації.