Ми будуємо мир: підведення підсумків проекту «ВПО та приймаючі громади: розбудова толерантності через діалог»

Впродовж травня 2016 – травня 2017 рр. у Харківському регіоні Центром гендерної культури у партнерстві із Українським жіночим фондом за підтримки фонду Чарльза Стюарта Мотта (Канада) реалізувався проект «ВПО та приймаючі громади: розбудова толерантності через діалог».

Мета проекту: посилення громад та надання їм допомоги у напрацюванні рішень у відповідь на різні проблеми, що виникають у нових умовах, забезпечення «м’якої» інтеграції у громади вимушених змінити своє життя жінок та налагодження їхньої взаємодії із місцевою владою.

Фото 3Реалізація проекту включала проведення різноманітних активностей серед яких:

  • базовий курс для жінок ВПО для безконфліктної комунікації та планування
  • результати: проведено 16 тренінгів, загальна кількість учасниць – 115;
  • підвищені тренінги для ініціативних жінок ВПО з активізації громади
  • результати: проведено 2 тренінги, загальна кількість учасниць – 40;
  • щотижневі індивідуальні та групові консультації
  • результати: понад 100 групових та індивідуальних консультацій 50 у т. ч. з питань управління проектами, інформаційних технологій, можливостей для жінок, взаємовідношень із дітьми, іміджу тощо;
  • тренінги для вчительства;

Фото 5

результати: 3 тренінги для вчительства з використання діалогових практик для 60 осіб;

Під час реалізації проекту було організовано роботу дитячої групи.

Результати: охоплено 46 осіб.

Також відбулися обмінні поїздки для найактивніших жінок в інші регіони для обміну ідеями та спільних заходів: Харківський регіон зустрічав жінок з партнерської організації «ВІСЬ», харківських жінок зустрічала команда Жіночий інформаційно-координаційний центр м. Дніпра. Важливою була обмінна подорож до Дніпра, в рамках якої учасниці відвідали Новомосковську громаду, яка вразила своєю взаємодією з владою.

Одним з завдань проекту було налагодження діалогу громади та влади. Задля чого велася системна робота в цьому напрямі: проводилися відкриті зустрічі представників влади з новими мешканками, консультації, круглі столи щодо презентації ініціатив та результатів проекту. Результатом стало налагодження взаємодії між організацією, що займається правами ВПО та представниками влади, а саме департаментом праці та соціального захисту населення Харківської міської ради.

Фото 8

Учасниці тренінгів долучалися до активностей, що проходили у Центрі гендерної культури та брали участь у Форум-театрі, семінарах з питань попередження насильства у сім’ї, презентаціях, відеоклубах, виставках та інших різноманітних заходах, в т. ч. спільному святкуванні Нового року, Міжнародного дня прав жінок 8 Березня, Дня тата, зустрічах з гендерними експертками, екскурсії-подорожі «Невідомі історії знаних харків’янок», у міжнародній виставці хенд мейка, а також зустрічах з іноземними гостями, які мають досвід налагодження діалогу в своїх громадах та готові ділитися досвідом. Учасниці є залученими до інших соціальних проектів, що реалізовув Центр, а саме «Активні громадяни» від Британської ради, «Жіночі голоси» від УЖФ, «Громадські посередники» в партнерстві з БФ «Добробут України», Програмі USAID «Економічні можливості постраждалим від конфлікту».

Фото 6

Випускниці тренінгів другого рівня взяли участь у конкурсі проектів. Результатом стала народження та реалізація 6 ініціатив:

  • «Багатодітна мама – щаслива мама» – авторка ініціативи – Тетяна Прядкіна, координаторка ініціативи – Марина Висоцька;
  • «Дріво» – авторка та координаторка ініціативи – Наталія Кривошеєва http://www.genderculturecentre.org/drivo-iniciativa-druzhbi-ta-miru/
  • «Квітка за добро» – авторка та координаторка ініціативи – Оксана Семоненко
  • «Місцями забутих мрій: віртуальний музей Донбасу» – авторка та координаторка ініціативи – Ольга Стратійчук.
  • «Коліжанка» – авторка та координаторка ініціативи – Наталія Черепашук;
  • « Простягни руку допомоги» – авторка та координаторка ініціативи Вероніка Халецька .
  • Ця ініціатива реалізовувалася в школах м. Люботина, де було проведено просвітницьку кампанія, спрямована на розвиток емпатії у учнів до нових меканців та мешканок м. Люботин.

Фото 9

За результатами ініціатив більше 300 осіб взяло участь у заходах та охоплено біля 1000 дітей.

На закінчення проекту з 24 травня до 11 червня командою проекту та його учасницями було проведено інтеграційний марафон, що включив низку заходів, закінчення одних з яких ставало початком та продовженням інших . Метою цих заходів стало закріплення та впровадження результатів проекту, а саме побудова та укріплення діалогу між ВПО та приймаючими громадами, підвищення активності жінок та їхня участь у житті громад. До проведення заходів активно долучилися учасниці та випускниці проекту, а також представники та представниці місцевої громади та нові жителі та жительки Харкова, які не брали участь у попередніх заходах проекту.

Однією з ідей марафону було залучення та включення учасниць не тільки до активностей, але й до розробки програм та змісту спільних зустрічей. Проведення цих зустрічей стало своєрідним випробуванням для випускниць тренінгових програм. І тепер є впевненість, що вони здатні самостійно втілювати свої прагнення участі в житті громади.

Під час робочих зустрічей, що відбувалися у Центрі гендерної культури, ініціативною групою, до складу якої увійшли випускниці тренінгових програм, було розроблено концепцію та програму різноманітних заходів, розподілені обов’язки та відповідальності, запропоновані активності та майстер-класи. Загалом пройшло три майстерні, дві зустрічі із представниками влади , а також поїздка до м. Люботин, яка за пропозицією її ініціаторок отримала назву «Ми будуємо мир» та воркшоп з адвокасі. Заходи відбувалися у формальній та неформальній формі.

Саме формальну та неформальну частину мав захід у Люботині, що поєднав тренінг, майстер-класи для дітей та дорослих, знайомство з місцевою громадою та спілкування на природі. Цей захід став успішним завдяки співпраці із депутатом міської ради, безпосередня участь якого довела, що діалог з представниками влади можливий. Дуже вразила гостей талановита молодь м. Люботин, яка подарувала святковий концерт в цей день, а також малюнки, що мали на меті підтримати ВПО.

Зустрічі із представниками влади, на яких обговорювалася можлива участь нових мешканок у житті громади, на думку представників місцевого самоврядування, активна позиція, реалізація соціальних проектів, висвітлювання діяльності в ЗМІ може забезпечити сприйняття нових мешканок як частину громади. Ці зустрічі вплинули на бажання учасниць програми розробити власний проект по участі в громадському житті.

Фото 4

Ще одним з важливих результатів проекту стало створення профілю громади Харкова, а також навчання учасниць проведенню адвокасі кампанії, що продовжилося їхнім прагненням розробити та провести таку кампанію, присвячену залученню до участі в житті громади більшої кількості ВПО та місцевих мешканців. Саме цьому був присвячений воркшоп, який закінчився слова однієї з учасниць: «От тепер я бачу своє місце в громаді, можливість впливати та жити на рівних…».

Профіль громади було представлено на міжнародній зустрічі, що було зорганізовано Міжнародною жіночою лігою за мир та свободу, у якій взяла участь Мадлен Риз – Генеральний Секретар ліги.

Всі зазначені заходи та активності призвели до того, що створена ініціативна група жінок, які розробили адвокасі кампанію, консультуються щодо реалістичності тих чи інших кроків з представниками місцевого самоврядування та готові втілювати її у життя.