Міжнародний жіночий день 8 Березня – 2020

Міжнародний жіночий день 8 Березня – 2020

У 2020 році виповнилося 110 років з дня проголошення ідеї святкування 8 Березня як Міжнародного дня боротьби жінок за свої права.

Цьогоріч Міжнародний жіночий день 8 Березня в ООН відзначався під гаслом «Покоління рівноправ’я». Він був присвячений 25-ій річниці прийняття Пекінської декларації та Платформи дій – міжнародних документів-дороговказів щодо розширення прав і можливостей жінок і дівчат у всьому світі.

Ідея відзначення жіночого дня народилася під час Другої міжнародної жіночої конференції, що відбулась у Копенгагені у 1910 році. З 1911 року в цей день жінки у різних країнах світу виходять на вулиці, щоби заявити суспільству що права жінок – це права людини.

 На теренах колишнього Радянського Союзу цей день відзначався як Міжнародний жіночий день. Але з часом 8 Березня перетворилося на весняне свято краси і квітів.

В роки незалежної України через актуальність проблем гендерної нерівності, гендернозумовленого насильства та сексизму, ставлення до 8 Березня почало змінюватися. Феміністичні організації стали активізуватися й проводити заходи з метою привернення уваги до витоків і сенсу свята.

З кожним роком року відзначення Міжнародного жіночого дня в Україні все частіше стає приводом для просвіти широкої громадськості з питань прав та можливостей жінок. У великих містах України щорічно організовуються марші жіночої солідарності. Цього року вони пройшли у Києві, Херсоні, Львові, Полтаві.

У Харкові марш проходить за ініціативи активісток ХЖО «Сфера» у рамках Тижнів жіночої солідарності. У 2020 р. він відбувся вже вп’яте.

У цей день понад півтисячі жінок та чоловіків стали учасниками та учасницями ходи на підтримку прав жінок. «Не психуй – ратифікуй!», «Моє тіло – моє діло», «Нумо Харків, права замість парків!», «Права жінок – права людини» – основні гасла, що лунали під час маршу. Наприкінці ходи відбувся мітинг у форматі «вільного мікрофону», що дало змогу бажаючим висловитися та закликати всіх до дотримання прав і свобод.

Команда Центру гендерної культури також долучилася до маршу жіночої солідарності та підтримала подію тематичними плакатами, стрічками й авторськими листівками-вітаннями із 8 Березня.