Партнерство Біарріц

Партнерство Біарріц

Під час засідання країн «Великої сімки» (G7) 25 серпня 2019 р. у Франції в місті Біарріц була представлена доповідь Консультативної ради з питань гендерної рівності. Доповідачами були виконавчий директор у справах жінок ООН Фумзіле Мламбо-Нгкука, а також лауреати Нобелівської премії Надія Мурад та Деніс Мюквеге. Під час  доповіді вони закликали всі країни, особливо «Велику сімку» скасувати закони, які є дискримінаційними; впровадити прогресивні зміни, що сприяють гендерній рівності; забезпечити необхідне фінансування для їх реалізації, підзвітності та управління, включаючи підтримку громадянського суспільства.

Після саміту країнами G7 було започатковано «Партнерство Біарріц».

Мета – посилення відповідальності «Великої сімки» та консолідація зусилля інших держав щодо досягнення так званою ґендерної рівності.

Офіційна назва ініціативи «BIARRITZ PARTNERSHIP FOR GENDER EQUALITY». У перекладі: «Партнерство Біарріц за гендерну рівність».

В об’єднання на першому етапі увійшли США, Канада, Німеччина, Франція, Італія, Великобританія та Японія. Також участь у засіданні приймало керівництво Євросоюзу.

Результатом того засідання стало підписання спільного документа, в якому лідери країн G7 зафіксували свої наміри. Йдеться про мету щодо досягнення гендерної рівності та розширення прав та можливостей жінок. Відповідальним за підготовку тексту документу був президент Франції Еммануель Макрон. За результатами саміту його узгодили лідери країн-учасниць.

Складовою декларації про «Партнерство Біарріц» є документ з планом дій, який називається «Gender equality advisory council’s call to action». У перекладі: «Заклик до дії від Консультативної ради з питань гендерної рівності». У ньому міститься поетапний план дій щодо впровадження стратегії досягнення так званої гендерної рівності в рамках країн партнерства.

7 травня Кабінет Міністрів України проголосував за приєднання України до міжнародного «Партнерства Біарріц» зі встановлення рівності жінок і чоловіків, а Міністр закордонних справ України Дмиро Кулеба надіслав відповідний лист уряду до Міністерства Європи та закордонних справ Французької Республіки із заявою щодо участі України в «Партнерстві Біарріц».

11 вересня 2020 р. у Міністерстві закордонних справ України відбувся урочистий захід, присвячений приєднанню України до «Партнерства Біарріц» за участю Олени Зеленської, прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної та міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. Під час заходу посол Франції в Україні Етьєн де Понсен вручив Міністру закордонних справ офіційний лист про прийняття України до «Партнерства Біарріц».

Ідеологічним ядром «Партнерства Біарріц» є Консультативна рада з питань гендерної рівності (Гендерна рада). Вона закликає країни G7 та інші країн, які приєднались до партнерства, взяти зобов’язання щодо змін у законодавстві з метою усунення так званих дискримінаційних норм для досягнення гендерної рівності. А також, де-факто, для встановлення режиму так званої «позитивної дискримінації» для чоловіків.

Рада вимагає від учасників «Партнерства» ратифікувати всі відповідні стандарти гендерної рівності. До них відносяться Стамбульська конвенція (яка просуває дефініцію сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності), Конвенція про насильство та домагання (ILO), Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації проти жінок (CEDAW). 

Окрім ратифікації міжнародних стандартів, Гендерна рада G7 закликає:

  1. Скасувати дискримінаційні закони та/або внести зміни до положень, які вважаються дискримінаційними;
  2. Впровадити нові законодавчі норми з метою сприяння гендерній концепції.
  3. Забезпечити необхідне фінансування для реалізації цих законодавчих ініціатив.