Перший гендерний форум у Харкові Погляд експертів і експерток на подію

АВТОРКА:

AЛІНА КУРЛОВИЧ

ВЛАСНА КОРЕСПОНДЕНТКА ГІАЦ “КРОНА”

7 липня у Харкові, уперше в історії України, пройшов Міжнародний гендерний форум. Близько 300 активних жінок з усієї України – представниці громадськості та органів влади – зібралися на заході, щоб обговорити значення та роль жіночого внеску у різноманітні сфери життя.

Усього захід зібрав понад 500 учасниць та учасників, серед яких – представники/-иці посольств США, Австралії та європейських країн в Україні, науковці/-иці, політики/-ині, бізнесмени і бізнес-вумен та громадські діячі/-чки. 

Як зазначила організаторська команда, цей форум став своєрідним майданчиком, на якому експертне коло зібралося, щоб обмінятися досвідом і подальшими спільними напрацюваннями, обговорити безперешкодний розвиток потенціалу жінок та підвищення їх видимості у суспільно-економічних процесах держави та світу. На форумі в Харкові були присутні перші особи України та області, зокрема Голова Ради Благодійного Фонду Петра Порошенка, дружина Президента України Марина Порошенко, губернаторка Харківської області Юлія Світлична, народна депутатка України Ірина Луценко. Ці особи входять до складу оргкомітету. 
– Сьогодні ми живемо у європейській державі, де мають з повагою ставитися до кожної особистості – без упереджень, дискримінації і на принципах гендерної паритетності, – підкреслила Марина Порошенко, вітаючи учасниць і учасників форуму. – Наразі в українському парламенті 12% від загального складу депутатів – жінки, і це найбільша кількість за весь час незалежної України. У середньому в Європі цей показник складає 23%. 
 
Як зазначила перша леді України, результати досліджень Світового банку та Всесвітнього економічного форуму щодо глобального гендерного розриву в 2016 році показують, що скорочення розриву стало рушійною силою економічного зростання в Європі за останнє десятиріччя. І, навпаки, обмеження доступу жінок до ринків праці негативно впиває на глобальну економіку. 
 Учасниці і учасники форуму також говорили про те, що забезпечення гендерної рівності – невід’ємна частина розвитку будь-якої країни. Адже, як показує практика, показник якості життя набагато кращий саме у тих країнах, де існує паритет між чоловіком та жінкою у різноманітних сферах життя. 

Натомість нерівність «гальмує» розвиток країни. Приміром, візьмемо домашню неоплачувану працю. Світова статистика говорить, що середній робочий день чоловіка – 7 год. 45 хв. оплачуваної праці і 1 год. 30 хв. неоплачуваної. Для жінки ці показники становлять 8 год. 39 хв. і 4 год. 47 хв. Якщо дотримуватися принципів гендерної рівності і розділити обов’язки порівну між подружжям, то він і вона опиняються у рівних умовах для реалізації себе у житті. Адже у кожного є вільний час для того, щоби «вкладати» у себе. 

Що стосується сфери освіти, відсоток жінок, які отримують другу-третю вищу освіту, набагато вищий, ніж чоловіків, однак на управлінських посадах відсоток жінок значно нижчий. 

   
Наприкінці пленарного засідання, під час якого озвучувалася важливість теми гендерної рівності, у залі презентували показ мод…
 
Гендерні експерти і експерки вважають, що даний перформанс став провальним моментом для заходу та ще раз підкреслив, що розуміння гендерної тематики є викривленим.
 
Тетяна Ісаєва
Директорка Центру гендерної культури
– Показ мод просто закреслив усе, про що говорили! Я для себе зрозуміла, що дрібниць в організації не може бути. Із нами радилися із приводу програми, але про культурну частину ніхто не згадував. Мабуть, фантазії не вистачило. Деякі люди були шоковані, але були й ті, хто просто не зрозумів, що відбулося…
 
Олег Марущенко
Директор ГІАЦ “КРОНА”
– Якби дизайнерку представили так, що вона досягла успіху, не дивлячись на те, що гарними дизайнерами вважаються переважно чоловіки, або якби на подіум вийшли жінки із різними фігурами чи презентували діловий одяг, то цей показ міг би бути виправданий. Хоча, насправді, формат пленарного засідання, який заявлений організаторською командою, аж ніяк не передбачає подібних перформансів.
 
Тетяна Дрожжина
Гендерна експертка
– Мене здивував показ мод. Я не зрозуміла, з якою метою організатори його включили до програми. Боюся, що це викривить бачення проблематики гендерної рівності…
 

Пленарне засідання завершив виступ співачки Злати Огневич, танцівники і танцівниці колективу якої були досить відверто одягнені. У соціальній мережі Фейсбук із цього приводу з’явилася маса негативних та жартівливих коментарів. Власне, тільки останні півгодини пленарного засідання й обговорювалися у соціальних мережах, натомість про мету заходу та нові знання майже не згадувалося. 

 

Під час виступу співачки та показу мод багато людей, які сиділи в залі, почали обурюватися. Особисто біля мене сиділа жінка, яка займає керуючу посаду в одному із вишів Харкова, й вона зазначила, що не можна спочатку розказувати про те, що жінка постійно потерпає від різних форм дискримінації, а потім своїми діями перекреслювати усе, що сказали перед цим. 

Деякі ряди у залі стали майже порожніми…

 
– На жаль, цей форум сам по собі відтворював нерівність та ієрархічність, – зазначила гендерна експертка Анна Шаригіна. – Адже переважна кількість доповідачок мали статус, а із ним апріорне право говорити. Замість того, щоб обмінятися успішними практиками укорінення гендерної рівності, ми слухали поблажливі виступи держслужбовиць. І це аж ніяк не вплинуло на відкритість спілкування.
Також мені не сподобалося, що багато проблем навіть не були перераховані. Чому ми не говорили про проблеми освіти для ромських дівчат, що є дуже актуальним для Харкова і всієї України, про створення міського простору, дружнього для жінок з інвалідністю, про державне забезпечення багатодітних лесбійських партнерств?
Я розумію, що часу було небагато, але особисто я чекала, що проблеми хоча б будуть перераховані, і люди з виконавчих органів влади визнають їх існування. Цього мені бракувало.
Я дійсно вважаю цей форум важливим, нехай і невеликим, але кроком до здійснення гендерної рівності в Україні. Просто маємо ще дуже багато роботи
 

Проте, незважаючи на показ мод та відвертий виступ співачки, на форум було запрошене серйозне фахове коло. Цієї думки дотримуються майже усі опитані експерти і експертки.

Однак є експерти/-ки, які зазначили, що деякі спікери/-ки насправді до кінця не знали сутність проблематики гендерної рівності. 

Панельні дискусії форуму були присвячені значенню гендерної рівності у період збройних конфліктів, а також розвитку недискримінаційної освіти, політики, міжнародних відносин тощо.

– Добре, що обмін думками та практиками був, і люди побачили, що ця тема неодновекторна, а вона розповсюджується на різноманітні сфери життя. Беззаперечно важливо, що високопоставлені люди, зацікавлені у просуванні гендерної рівності на законодавчому рівні. Хочу наголосити на тому, що й наше Міністерство освіти і науки за останні роки, зробило великий крок уперед. Це засвідчує антидискримінаційна експертиза шкільних підручників, яка проводиться вже другий рік.
 
ТЕТЯНА ДРОЖЖИНА
гендерна експертка
Губернаторка Харківської області Юлія Світлична повідомила, що за підсумками форуму будуть підготовлені законодавчі пропозиції, які будуть надані Верховній Раді України. Також буде вивчене питання щодо створення єдиного аналітичного центру, який збиратиме пропозиції громадськості, органів державної влади, представників іноземних партнерів щодо вирішення гендерного питання в Україні.