
З 1 квітня по 31 травня 2019 року в рамках реалізації проєкту ЄС «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді» з метою виявлення реклами, що принижує гідність людини за ознакою статі й порушує таким чином встановлені правові норми, спільно з партнерськими організаціями та волонтерами у Харкові було здійснено моніторинг рекламних оголошень.
5 вересня у медіацентрі «Накипіло» відбулася пресконференція за участі координаторки дослідження – Дар´ї Нагаївської, регіональної представниці Індустріального гендерного комітету – Наталії Савицької, а також фахівчині Держпродспоживслужби – Анни Пахомової. Під час пресконференції булипредставлені результати моніторингу, відповідно до якого з 20 виявлених випадків рекламних оголошень 9 визнані дискримінаційними.
Експертна оцінка на наявність сексизму в рекламі здійснювалася регіональним представництвом Індустріального гендерного комітету. «В Україні є лише три організації, які мають право на надання експертних висновків: Всеукраїнська рекламна коаліція, Індустріальний гендерний комітет з реклами та Експертна рада при Мінсоцполітики. Ці організації готують висновок, виходячи зі Стандарту про недискримінаційну рекламу. Далі документ передається в Держпродспоживслужбу», – розповіла Наталія Савицька. Вона також роз’яснила за якими критеріями проводиться перевірка реклами на наявність дискримінаційних ознак і які наслідки для громадськості та підростаючого покоління може мати поява у публічному просторі подібних оголошень.
Спеціалістка Держпродспоживслужби у Харківській області Анна Пахомова надала роз’яснення про те, яким чином відбувається механізм розгляду скарг з боку державних контролюючих органів і яким чином встановлюється розмір стягнення. «Відповідно до статті 27 Закону штрафні санкції визначаються у п’ятикратному розмірі від вартості розповсюдженої реклами. Якщо ж рекламодавець нам не надав даних про її вартість, то встановлюється штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян», – повідомила Анна. До того ж вона навела офіційну статистику про те, що на розгляді Держпродспоживслужби у Харківській області знаходиться на сьогодні 8 справ. На думку запрошених експерток реальна сума стягнень не є ефективним запобіжним заходом й це питання потребує більш досконалих інструментів з правового врегулювання.
Опісля представлення результатів фахівчині обговоривали майбутню взаємодію стосовно об’єднання спільних зусиль, що в цілому ставатиме на заваді появі сексистської реклами.