Прихована сторона дітонародження:   круглий стіл на важливі теми

Прихована сторона дітонародження: круглий стіл на важливі теми

В Україні впроваджується багато прогресивних практик щодо підтримки вагітних та породіль. Також в правовому полі з огляду на прийняті нормативні документи жіноцтво має певні гарантії захисту. Але є низка проблем, що супроводжує дітонародження, про які говорять і породілля, і фахівчині/ці. Ці питання залишаються поки що невирішеними.

Про приховану сторону процесу дітонародження йшла мова під час круглого столу із запрошеними експертками із медичної, соціологічної та психологічної сфер. В ході зустрічі кожна з них поділилася власним баченням проблем, з якими стикаються як вагітні, так й медичний персонал.

Олена Стрельник, докторка соціологічних наук та авторка  книги «Турбота як робота: материнство у фокусі соціології» розповіла про основні виклики, з якими стикаються жінки. Знецінене та інтенсивне материнство, невидима репродуктивна праця чинять певні бар’єри в розвитку гендерної рівності у суспільстві.

Фахівчині з психології та психіатрії Юлія Кулик та Олена Ямпольська поділилися досвідом роботи з жінками у післяпологовий період. Вони зазначили, що найчастіше причинами звернень до лікарів є післяпологова депресія та спроби самогубств. Також вони представили пілотний проєкт «Здорове мислення», що реалізується на базі Сватівської психіатричної лікарні і спрямований на роботу з ментальними проблемами, які отримали жінки внаслідок вагітності та пологів.

Голова ГО «Природні права Україна» Анна Петровська презентувала результати опитування «Права жінки в пологах в Україні» 2019 року. Його метою було дослідження стану жінок під час вагітності та пологів, задоволеності доглядом та ставленням медичного персоналу, виконанням нормативних документів, що регламентують надання допомоги вагітним та породіллям.

В продовження презентації Анни Петровської до обговорення приєдналася гінекологиня, кандидатка медичних наук Тетяна Струк. На думку лікарки виклики під час пологового процесу спіткають не лише породілля, але й медичний персонал. Акушерки та гінекологи/гині діють згідно протоколів і стикаються часто з неготовністю жінки стати активною учасницею процесу.

Результатом круглого столу стало усвідомлення його учасницями необхідності  продуктивної комунікації та пошуку оптимальних рішень існуючих проблем.

Детальніше познайомитися з виступами спікерок можна на нашому каналі:

Центр гендерної культури дякує всім учасницям круглого столу за продуктивну бесіду та обмін експертним досвідом.

Зазначений захід є своєрідним фіналом проєкту «Культури дітонародження: подорож крізь європейську історію і традиції щодо дітонародження та материнства», який співфінансується Європейським Союзом в рамках Програми «Creative EUROPE» (2014-2020) та реалізується Interarts (Іспанія) у співпраці з музеями Frauenmuseum Hittisau (Австрія), Frauenmuseum Merano (Італія), Музеєм жіночої та гендерної історії (Україна) та асоційованими партнерами IAWM (Італія), ECCOM (Італія) та Birth Café Campaign (Німеччина).