Старт Всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства»

25 листопада стартувала Всесвітня кампанія «16 днів проти насильства». Щорічно в цей день на вшанування пам’яті сестер Мірабаль, яких було страчено в Домініканській республіці за наказом правителя того часу Рафаеля Трухільо, відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. І ця історична подія є символічним початком світового активізму з протидії насильству.

Тема цьогорічної кампанії – «Розфарбуй світ в помаранчевий колір: Покоління рівності виступає проти зґвалтувань». Всім бажаючим стати солідарними з рухом з протидії насильству ООН пропонує вдягнути помаранчеві предмети одягу або аксесуари й стати учасницею або учасником різноманітних заходів та флешмобів. Також у світових та українських новинах анонсовано підсвітку відомих споруд у помаранчевий колір.

Проведення подібних заходів спрямовано на привернення уваги до проблеми насильства. В Україні на думку експертного кола фахівчинь та фахівців це робити вкрай необхідно, бо статистика не втішає.

Згідно офіційних даних у 2017 році зафіксовано 5165 заяв та повідомлень до органів Національної поліції щодо насильства в сім’ї. За 10 місяців 2019 року лише органами Національної поліції зареєстровано 4872 випадки ДН (за аналогічний період 2017 року – 4209). 60 осіб потерпіли від кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством, з них: 68% – жінки, 12% – діти.

Слід зазначити, за даними опитування Фонду ООН у галузі народонаселення кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка вважають, що можна виправдати фізичне насильство чоловіка по відношенню до дружини. Майже половина населення вагаються із відповіддю на запитання: «Що таке психологічне та економічне насильство?».

Таке ставлення й необізнаність призводить до певних негативних психологічних та економічних наслідків у країні.

Науковцями та науковицями встановлено, що:

  • діти скривджених матерів у 6 разів частіше намагаються накласти на себе руки, 50 % їх схильні до зловживань наркотиками та алкоголем;
  • майже 100 % матерів, які зазнали насильства, народили дітей хворими (неврози, енурез, з порушеннями психіки);
  • практично всі бездомні діти – жертви домашнього насильства;
  • діти бувають втягнутими в домашнє насильство, коли намагаються захистити своїх матерів від знущання;
  • у 55 % випадків, коли чоловіки б’ють своїх партнерок, вони також ображають своїх дітей;
  • жінки – жертви домашнього насильства починають виявляти відчуженість або ворожість у ставленні до дітей.

Центр гендерної культури щорічно долучається до кампанії з протидії насильству. Школярству, молоді, вчительству та всім небайдужим пропонується приєднуватися до активних заходів Центру.

В Музеї жіночої та гендерної історії проводяться екскурсії, працює виставка «Зрозуміти, щоб припинити», в соціальних мережах учнівство разом з вчительством Харківщини приєднуються до флешмобу «Розірви коло». Бажаючі можуть сфотографуватися із селфі-постерами, які можна завантажити на сайті центру https://www.genderculturecentre.org/wp-content/uploads/2019/11/ahtiviolence.pdf

Протягом кампанії у Центрі відбуватимуться кінопокази, тематичні інтерактивні заняття та тренінги.