У Харкові вдруге задзвонили дзвони заради гендерної рівності

У Харкові вдруге задзвонили дзвони заради гендерної рівності

Напередодні 8 березня представництво харківського бізнесу доєдналося до акції «Задзвони в дзвін заради ґендерної рівності», яка була започаткована 7 років тому Мережею Глобального договору ООН, ООН Жінки, Ініціативою з забезпечення сталості фондових бірж та Міжнародною фінансовою корпорацією. Ці глобальні «дзвони» покликані привернути увагу до ключової ролі приватного сектору в просуванні гендерної рівності.

«Ще у березні 2011 року Мережею Глобального договору ООН та ООН Жінки були розроблені Принципи розширення прав і можливостей жінок (WEPS), які ґрунтуються на переконанні, що бізнес має відповідати за підсилення жінок та впровадження гендерної рівності на робочому місці, на ринку праці та в громаді. Але наразі лише 4 українські компанії (без врахування транснаціональних компаній, які працюють в Україні) приєдналися до цих принципів», – зазначила менеджерка проєктів Центру гендерної культури Тетяна Чернецька.

Учасники та учасниці панельної дискусії, які представляли різні бізнеси – юридичні та медичні послуги, ІТ, видобувну галузь, роздрібну торгівлю – обговорили гендерні проблеми, з якими стикаються у своїх компаніях, та поділилися кращими практиками сприяння гендерній рівності.

 «Не дивлячись на те, що юрист традиційно вважається чоловічою професією, і ми стикаємося з дискримінацією на ринку, адже клієнт суб’єктивно дуже часто сприймає радника через призму гендеру, у кадровій політиці ми на це не зважаємо і набираємо співробітників не за гендером, а за кваліфікацією», – поділилася керуюча партнерка юридичної компанії ILF Тетяна Гавриш.

 «В ІТ-сфері ми стикаємося з таким стереотипом, що технології – це не для жінок, тому існує дисбаланс між жінками і чоловіками в галузі. Я впродовж шести років організовую спеціальні заходи для дівчат Django Girls, на яких ми їх вчимо протягом одного дня створювати власний блог і показуємо, що ІТ – це логічно, просто і не лише для чоловіків. Після цього воркшопу дівчата йдуть вчитися в ІТ, а потім залюбки приєднуються до нашої компанії, тому в нас відсоток жінок вище, ніж у галузі», – розповів співзасновник ІТ-компанії Raccoon Gang, експерт у галузі онлайн освіти та веб-технологіях Олексій Радченко.

«Ми займаємося в Україні впровадженням стандартів видобувних галузей і часто чуємо, що з гендерною рівністю у нас все добре. Але коли ми запитали не просто про співвідношення жінок і чоловіків на підприємствах галузі, а про розподіл їх за рівнями управління та розрив в оплаті праці, то таких даних надати нам не змогли. Дуже важливо розробити інструменти для вимірювання гендерної рівності для приватних і державних компаній, щоб вони почали хоча б дивитися в цей бік і думати про ці проблеми», – підкреслив голова ради ГО «Нова енергія».

Перед тим як задзвонити у символічний дзвін Тетяна Чернецька презентувала розробку Центру гендерної культури – Декларацію гендерночутливої організації, і запросила керівництво компаній підписати документ і таким чином привітати своїх співробітниць з Міжнародним днем боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Цього року Україна вдруге долучається до цієї акції завдяки партнерству між Мережею Глобального договору ООН в Україні та Проектом «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що реалізується Пактом за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Канади.

Акція «Задзвони в дзвін заради ґендерної рівності» пройшла одночасно у 4-х містах України – Вінниці, Львові, Харкові та Херсоні. 10 березня вона буде проводитися в Києві.