Про виставку «Культура дітонародження: народжувати та народжуватися»

Про виставку «Культура дітонародження: народжувати та народжуватися»

Виставка «Культура дітонародження: народжувати та народжуватися» є частиною міжнародного проєкту «Культури дітонародження: подорож крізь європейську історію і традиції щодо дітонародження та материнства», що реалізується  Центром гендерної культури та Музеєм жіночої та гендерної історії у партнерстві із Interarts Foundation (Іспанія), Frauenmuseum Hitisau (Австрія) і Frauenmuseum Merano (Італія) за підтримки Crеative Europe.

Frauenmuseum Hittisau

Першим місцем, в якому було проведено виставку став  Frauenmuseum Hitisau (Австрія), який передав естафету Музею жіночої та гендерної історії. Презентація виставки в українському музеї відбулась 30 вересня 2021 р.

Протягом всього існування суспільство очікує від жінки, що вона буде народжувати. А що суспільство робить для того, аби жінка  хотіла народжувати? Яке ставлення в українському дорадянському суспільстві було до матерів? В яких умовах народжували дітей радянські жінки? Що робиться в сучасному українському суспільстві аби жінки почували себе безпечно?  Які сучасні методи запліднення існують? Як українське суспільство ставиться до сурогатного материнства? Які умови створюються для соло-мам? Та як взагалі відбуваються в ньому процеси гендерного конструювання та маніпуляцій, під час яких й формується поведінка дівчат як майбутніх мам?

Екскурсія інтерактивною виставкою «Культура дітонародження: народжувати та народжуватися» проходить в форматі запитання-відповідь, під час якого разом з екскурсоводками відвідувачі та відвідувачки шукають відповіді на ці та багато інших запитань. Також вони мають можливість одягнути «вагітний» живіт та відчути на собі процес вагітності, запеленати ляльку-дитинку, одягнути слінг.

На виставці представлені експонати, що демонструють процеси дітонародження, з колекції Музею жіночої та гендерної історії та передані з особистих архівів й колекцій, Інституту проблем кріобіології та кріомедицини. Доповнюють виставку відео та закодована в куар-коди інформація з різноманітної тематики, пов’язаної з пологами та дітонародженням. Особливістю української виставки став фокус на дітонародженні та материнстві як на процесі гендерного конструювання – процесі, що відбувається в суспільстві та під час якого формуються гендерні ролі.