
Щорічно з 1999 року у світі відзначається Міжнародний день чоловіків. Основний акцент події робиться на збереженні здоров’я чоловіків, та підкресленні позитивного впливу чоловіків на родину та виховання дітей. З 2012 року Україна офіційно також підтримує світову подію і проводить багато заходів, що спрямовані на привернення уваги до проблем чоловіків.
Наразі в Україні така підтримка набуває особливої уваги. Через війну росії в Україні багато чоловіків вступили до лав ЗСУ. Захищаючи власні родини на передовій, військові мають багато різноманітних проблем. Це стосується випробувань здоров’я важкими умовами служби під час перебування у постійній небезпеці. Також військові не мають можливості повноцінно долучатися до піклування про родину та виховання дітей, що впливає негативно на їх психоемоційний стан. Але й цивільні мають низку випробувань: від втрати фінансової стабільності до неможливості вчасно піклуватися про власне здоров’я.
Щоб запобігти негативним наслідкам в українському просторі здійснюється низка заходів. Зокрема, вже декілька місяців працює безкоштовна анонімна та цілодобова лінія психологічної підтримки для чоловіків від Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні . Основна задача роботи лінії — допомогти чоловікам стабілізувати свій емоційний стан, знайти внутрішні ресурси для виходу зі складних ситуацій та усвідомити проблемні аспекти поведінки. Операторами гарячої лінії за номерами 2345 (Vodafone та Lifecell) та +38 (067) 752 23 45 (Київстар) є кваліфіковані психологи/-ині з багаторічним досвідом психологічної практики.
Важливим для покращення положення громадян та громадянок України стало схвалення урядом 12 серпня 2022 року Державної стратегії забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків на період до 2030 року. Також було затверджено операційний план щодо реалізації стратегії на 2022-2024 роки.
У стратегії закріплено ключові цілі для вирішення актуальних проблем, а саме:
- ефективне та злагоджене функціонування національного механізму забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків;
- протидія усім формам насильства, включно з насильством пов’язаним із війною;
- забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків для розвитку у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури та спорту тощо;
- забезпечення рівної участі жінок та чоловіків у різних сферах економічної діяльності, що створить підґрунтя для гальмування процесів росту рівня бідності населення, пов’язаних із агресією російської федерації в Україні.
Центр гендерної культури приєднується до міжнародної ініціативи, яку підтримують більше 50 країн, та бажає чоловікам у ці нелегкі часи міцності духу та мужності на шляху до Перемоги та миру.