Чому Вікіпедія важлива для жінок у науці

Чому Вікіпедія важлива для жінок у науці

2016-08-01 10:46 

2016 — рік науки у Вікіпедії. Його проголосила Wiki Education Foundation у США, і Вікімедіа Україна приєднується до цієї надзвичайно важливої ініціативи. До вашої уваги стаття про те, яким же чином Вікіпедія може допомогти молодим жінкам-науковцям, і що ви можете для цього зробити.

Департамент освіти США стверджує, що жінки отримують 57,4% дипломів бакалаврів. Жінки отримують 62,6% дипломів магістрів. Але у галузях STEM — наука, технологія, інженерія й математика — жінки отримують лише 31% ступенів і дипломів.

Цей розрив має незручне, добре відоме віддзеркалення у Вікіпедії. Близько 80-90% волонтерів, що пишуть Вікіпедію — чоловіки. Тому це, напевно, не збіг, що біографії жінок у Вікіпедії часто недосконалі або не існують взагалі.

Ми дотримуємося такої думки, що знання — це те, від чого стаються переломні моменти. Ми впевнені, що в те ж саме вірять молоді жінки у STEM. Розрив у наявності жіночих біографій у Вікіпедії відображає набридливі стереотипи про жінок у науці, але це також і безпрецедентна можливість кинути виклик цим стереотипам.

Для будь-кого, кому не байдуже переслідування жінок на посадах у STEM, це критично важливо. Засвоєні стереотипи серед жінок у галузях STEM мають безглузді, але часто неочевидні наслідки. Щоб розбити цю скляну скелю, треба допомагати молодим жінкам вириватися зі скляної коробки — рамок із привнесених зовні обмежень, що заважають вибору кар’єри.

Загроза стереотипів

В експерименті чоловіки й жінки отримали ідентичний математичний тест. Декому сказали, що жінки проходять тести гірше за чоловіків, іншим — ні. Жінки, яким сказали, що жінкам пройти тест складніше, показали гірший результат. Якщо ж жінкам говорили, що різниці немає, вони показували ідентичні результати.

Це — загроза стереотипів. Коли студенти відчувають, що можуть підтвердити негативний стереотип, вони більше тривожаться про свою успішність. Вони переймаються, що стануть ще одним прикладом того кліше.

Це може короткотерміново погіршити результати. А за умови тривалого впливу, такий підрив впевненості може призводити до відмови від кар’єри, яка не відповідає очікуванням щодо статі, раси чи класу. Різні дослідження отримували подібні результати для жінок знову і знову, і знову, і знову, і знову, і знову.

Наслідки просто розпачливі, і є одна особливо жорстока деталь. Чим більш пристрасно молода жінка бажає досягти успіху в галузі STEM, тим більш сприйнятливою вона буде до цих негативних стереотипів. Навіть жінки, які знають про свої добрі здібності з математики і вважають математику важливою, можуть відступити при зіткненні з твердженням, що, на думку, суспільства, вони не досягнуть успіху.

Ця гендерна установка з’являється змалечку. Вона може починатися з простих речей, на зразок прохання намалювати дівчинку з лялькою і хлопця з м’ячем. Маленькі дівчатка, що малюють стереотипні картинки про дівчат до проходження математичних тестів, показують гірший результат, ніж дівчатка, які малювали пейзажі.

І це стосується не лише математики. Дослідження показують вплив на здібності жінок щодо лідерства,