Фемінізм та війна в Україні: експертний погляд

Класична феміністична зовнішня політика полягає у пропагуванні роззброєння, посиленні жінок і стимулюванні їх займатися «миротворчістю». Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну західні феміністки підписували звернення з закликом не давати Україні зброю. Такі звернення були підготовлені італійськими, німецькими феміністками, феміністками з іспаномовних країн.

У зв’язку з цим Східним хабом – Центром гендерної культури в межах проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні» ініційована розробка інформаційних продуктів для західних феміністок, які б допомагали розібратися у суті війни в Україні та сформулювати засади сучасної феміністичної зовнішньої політики.

З метою з’ясування актуальної ситуації у західних феміністичних колах  та знайомства з теоретичними засадами виникнення проблематики 31 січня був проведений вступний феміністичний інтерактив «Фемінізм та війна в Україні» за участі експерток,  представництва жіночих правозахисних організацій та активісток. 

У заході з тематичними сесіями  виступили поважні гості і експертки:

  • Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики;
  • Тамара Злобіна, кандидатка філософських наук, керівниця і головна редакторка експертного ресурсу «Гендер в деталях»;‎
  • Галина Котлюк, координаторка програми «Гендерна демократія» Фонду імені Гайнріха Бьолля, бюро Київ-Україна;
  • Оксана Потапова, дослідниця феміністичного руху;
  • Оксана Брижовата, менеджерка проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні».

У виступах спікерки торкнулися витоків сучасних проблемних аспектів, що існують сьогодні у феміністичному русі стосовно підтримки України, теоретичних засад західного мілітаризму, концепції якісного миру та інших важливих питань у розрізі теми.

Зустріч була насиченою й, завдяки експертності запрошених спікерок, дала можливість всім присутнім впевнитися у важливості майбутньої комунікаційної роботи щодо створення ключових повідомлень/звернень до феміністок з інших країн.

У зв’язку з цим попереду триватиме ретельна експертна робота, що вимагатиме спільної участі представниць українського фемінізму. Зокрема, Катерина Левченко зазначила: «Нам потрібно вчитися формувати аргументи, базуючись на історії, сучасності і на тих цінностях феміністичного руху, які ми з вами підтримуємо, вибудовуємо та втілюємо у життя». 

Захід проходив у рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується Pact Ukraine: building the world of equal opportunities за підтримки Уряду Канади , Embassy of Canada to Ukraine