Фестиваль розмаїття мрій: спілкування без меж та упереджень починається з дитинства

Фестиваль розмаїття мрій: спілкування без меж та упереджень починається з дитинства

З 3 по 7 червня 2019 року в Харкові проходив фестиваль «Дитяча площАРТка», який було приурочено до Дня захисту дітей. Завданням фестивалю була презентація простору рівних можливостей для дітей та дорослих Центра гендерної культури, залучення нових учасників та волонтерства з місцевої громади до сімейного коворкінгу .

Жінки, діти та молодь є найбільш вразливими верствами суспільства, і справа не тільки в статистиці, а й у можливостях сприйняття соціумом їх успіху. Тиск соціальних ролей є важливим фактором зниження мотивації до дій та реалізації ідей, проєктів, висловлення мрій та думок. Створення просторів рівних можливостей як комунікаційних майданчиків для відкриттів, презентацій, реалізації соціальних проєктів у форматі вільної творчості дітей та дорослих є одним із завдань медіаплатформи «Дитяча площАРТка», що реалізує свої проекти з 2012 року в Харкові та розвивається як підрозділ у проекті ЄС «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді».

«1 червня по всьому світі відзначають День захисту прав дитини, але не завжди в контексті цього «свята» увага привертається до проблем, з якими стикається дитина, відстоюючи свою особистість. Команда фестивалю поставила перед собою завдання в рамках заходів акцентувати увагу на особистості дитини, на праві висловлювати власні думки й мати свободу їх поширювати без дискримінації за ознакою статі, етнічної приналежності, професійних здібностей, сексуальної орієнтації, а також з’ясувати, що таке «Я». Творчість – ефективний інструмент для висловлювання своєї ідентичності без агресії та спілкування без мови ворожнечі», – зазначає Олена Зіненко, кураторка медіаплатформи «Дитяча площАРТка.

Фестиваль цього року – новий челлендж (виклик), пов’язаний з тим, що відкрився новий публічний простір міста, що знаходиться не у центрі міста, а в Слобідському районі, де ще творчі формати не набули такої популярності, як в інших районах Харкова. Тож запрошуються бажаючі до відкриттів та творчого спілкування без стереотипів та упереджень.

Мета фестивалю «Дитяча площАРТка» — сприяння інтеграційним процесам у суспільній взаємодії культурних активістів, працівників і працівниць освіти та культури, дітей та молоді, а також створення творчих просторів рівних можливостей взаємодії без дискримінації. Формат фестивалю дозволяє без упереджень в неформальній обстановці говорити про необхідність створення умов розвитку, в яких дитина не дискримінована за ознакою статі або з будь-яких інших причин, про повагу до особистості без навʼязування стереотипних ролей та значень того, що має робити хлопчик або дівчинка, чоловік або жінка, про важливість поширення знань про гендерну рівність як культуру ефективної взаємодії в суспільстві.          

Фестиваль Дитяча площАРТка № 5 — це п’ять днів творчого драйву та поширення знань про розмаїття мрій. Кожен день був наповнений подіями — на майстер-класах та зустрічах професіоналаи, жінки та чоловіки ділилися власними знаннями та досвідом з дітьми молодшого шкільного віку. За ці дні було проведено 11 майстер-класів, 4 екскурсії, 1 квест, 2 ігротеки із грою «Важниця», 1 читаЧАС, 1 арт-ярмарка та 1 танцювальний зумба-флешмоб. Фестиваль відвідали понад 500 дітей та дорослих. Крім того, на фестиваль завітали гості, які у рамках події вперше відвідали Музей жіночої та гендерної історії.

Фестиваль відкрився експозицією робіт «Я бувають різні», які створювали діти різного віку під час майстерень, що протягом року проводили спеціалісткии медіаплатформи «Дитяча площАРТка» під час занять лабораторії неакадемічної творчості та креативної журналістики. До експозиції було обрано 55 робіт, авторами та авторками яких стали учасники лабораторії неакадемічної творчості під керівництвом Катерини Кравцової (діти молодшого шкільного віку з сімей волонтерів проекту) та лабораторії креативної журналістики з Оленою Зіненко (діти середнього та старшого віку із ЗОШ № 154, № 125 та Харківського академічного художнього ліцею). Всі пʼять днів працювала арт-майстерня «Я бувають різні», в якій художники-методисти Катерина Кравцова, Ольга Блудова надихнули дітей та дорослих на творчість, завдяки чому всі мали можливість розкрити свою індивідуальність. Всі роботи потрапляли до експозиції виставки, тож в пʼятий день було відкриття на закритті, в рамках якого всі активні учасники отримали призи від партнерів проекту, а також взяли участь у танцювальному флешмобі, який підготував молодіжний проект Total Answer Dance та у майстер-класі із зумби. Все це було б неможливим реалізувати без музичної підтримки звукорежисера Олега Романчука. А до завдання зафіксувати все, що відбувалось, на фото і відео, щоб передати знання про перебіг подій, емоції та атмосферу заходу ретельно та відповідально поставилися наші друзі і тепер партнери телережисерка Катерина Усмєнцева з творчою командою «Новий кадр» і фотографиня Анастасія Большуткіна.

Під час майстер-класів діти відкривали таємниці дорослих та захоплювалися експериментами. В оригінальному форматі ЧитаЧАС учасники та учасниці фестивалю почули інтригуючи історії про книжки від керівниці майстерні гендерночутливого вчительства Тетяни Дрожжиної, редакторки видавництва «Vivat» Олени Рибки та режисера театру «Публіцист» та PR-директора видавництва «Фабула» Костянтина Васюкова.

Знання про професії хіміка діти дізналися від доцентки ХДУХТ Олени Аксьонової, про професійний шлях художника Іллі Репіна та його нестереотипне ставлення до творчості — від заступниці директора з наукової роботи Художньо-меморіального музею І. Ю. Рєпіна, прокачались у питаннях фінансової грамотності із керівницею проекту «Азбука Грошей» Тетяною Скляр, заглибились в археологію з археологами та реставраторами Ксенією Варачовою та Дмитром Філатовим, які є учасниками Германо-Словʼянської археологічної Експедиції ХНУ імені В. Н. Каразіна.

Фестиваль став приводом для співпраці із Департаментом молоді та спорту Харківської міської ради, який забезпечив інформаційну підтримку заходам, із Харківським обласним туристично-інформаційним центром, який допоміг організувати для сімей волонтерів фестивалю екскурсію до Докучаївського дендропарку.

Гарним прецедентом культурної взаємодії стало партнерство із театральним фреш-фестивалем «Я і Села Брук», учасники якого, дітлахи та дорослі, стали відвідувачами заходів «Дитячої площАРТки» у Центрі гендерної культури.

Важливим результатом є розширення кола волонтерів проекту та партнерство фестивалю із IT-univer, Сaparol Україна та Be Profi Camp, завдяки яким став можливий розіграш неймовірних призів.

Фестиваль «Я бувають різні» тепер переходить в мандрівний режим, а також запрошує на заняття для дітей та дорослих в Центрі гендерної культури з вересня 2019 року, програму яких буде підготовлено влітку.

Окрема подяка всім журналістам та медіапартнерам, які проявили небайдужість до фестивалю і висвітлили події фестивалю в репортажах та програмах.

Прес-центр «Накіпело» https://nakipelo.ua/na-dityachomu-festivali-borotimutsya-zi-stereotipami/

https://www.objectiv.tv/2019/06/03/dityacha-ploshhartka-festival-rozmayittya-mrij/?highlight=%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%8F%D1%87%D0%B0%20%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%89%D0%90%D0%A0%D0%A2%D0%BA%D0%B0

Офіційний сайт Харківської міської ради http://www.city.kharkov.ua/uk/news/kharkivyan-zaproshuyut-na-dityachiy-art-festival-41747.html?fbclid=IwAR1YUzKBhVANfpMmz4r1jG_I8j-9hi4oxQ3qCNmtXiYbiVDu3Fj1j8Mcdxg

UA: Харків https://www.facebook.com/watch/?v=374795733172227

Суспільне: Харків (облрадіо) https://www.mixcloud.com/widget/iframe/?hide_cover=1&feed=%2Foblradio_kharkiv%2F%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BB%D1%8E%D1%8E%D1%87%D0%B8-%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%82%D1%83%D1%94-%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%8F%D1%87%D0%B0-%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D1%89%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BA%D0%B0%2F&fbclid=IwAR3xNTh2iVrlY4FB0JZQP6bR4cRatlvWxA4PjrFQ7vN3TlV1shkD4Wr4BQo

Вечірній Харків https://www.youtube.com/watch?v=bVtXoKM2DuM

https://vecherniy.kharkov.ua/news/157659/

Медіа-група Объективно https://www.objectiv.tv/objectively/2019/06/03/v-harkove-startoval-detskij-art-festival/

Новини Харкова http://uanews.kharkiv.ua/society/2019/05/24/247390.html

Сайт головного теруправління юстиції у Харківській області http://justic.kh.ua/home_2_4572/

Проект ЄС «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді».