Гендерні квоти у новому Виборчому кодексі

Гендерні квоти у новому Виборчому кодексі

11 липня 2019 року Верховна Рада України прийняла Виборчий кодекс – наймасштабніший законопроект діючого парламенту. Процес прийняття та ухвалення був довгим – народні депутати понад місяць виносили на розгляд 4568 поправок. Кропітка робота профільних комітетів над важливим документом стосувалась відкритих списків, особливостей висування кандидатур, процесу голосування та інших виборних питань.

Важливим стало також прийняття норми про гендерні квоти, яка у проєкті Виборчого кодексу звучить наступним чином: «При формуванні виборчих списків кандидатів організація партії повинна забезпечити у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і т. д.) кожного виборчого списку кандидатів присутність як чоловіків, так і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі)».

Уперше гендерні квоти законодавчо закріплені у Законі України «Про місцеві вибори», що було прийнято у 2015 році: «Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30% загальної кількості кандидатів у виборчому списку». Проте, закріплюючи таку гарантію, Закон не передбачив жодних санкцій за її недотримання. Внаслідок чого, революційна новела не спрацювала та залишилися декларацією.

На липневих позачергових виборах – 2019 до Верховної Ради в Україні діятиме діюче законодавство, а новий Виборчий кодекс регулюватиме виборні питання з 1 грудня 2023 року.