
Супергероїня, яка варить борщ з фактів власної, жіночої, історії та накриває її кришкою стереотипів. Такі влучні образи запропонували учні 10-х класів Харківського художнього ліцею у плакатах, що були створені під час тренінгу-дискусії за участі Лабораторії журналістики Центру гендерної культури.
У рамках Місяця жіночної історії, що було ініційовано Центром гендерної культури, Лабораторія журналістики «Дитяча площАРТка» провела тренінг креативності з елементами дискусії з учнями 10-их класів ХАХЛ.
Темою тренінга стала жіноча історія – шлях, що пройшли жінки в боротьбі за свої права, ті жіночі історії, що надихають.
«Мета тренінгу креативності з гендерної тематики – це подолання стереотипних уявлень про можливості жінок та їхні ролі в суспільстві, – зазначила тренерка Олена Зіненко. – Під час заняття ми підіймаємо дуже складні питання, відповіді на які находимо за допомоги творчих методик. Найважливіше те, що учні не просто дають правильну відповідь, а й працюють з матеріалом – історичними фактами, художніми інтерпретаціями гендерної тематики, просвітницькими матеріалами, які розробляє Центр гендерної культури. Ми дискутуємо, шукаємо різні відповіді, аргументи «за» та «проти», надаємо можливость висловити свою думку всім бажаючим».
Тренінг мав три частини – теоретичну, мистецьку та практичну. Теоретична частина була присвячена фактам невидимої жіночої історії, що пов’язані із 8 березня й трансформації відзначення цієї дати у радянські часи – від надання жінкам всіх прав і свобод до перетворення її на свято гендерних стереотипів.
Мистецьку частину склала презентація проекту «Жіноча історія» з демонстрацією плакатів Катерини Шелевицької – студентки Закарпатської академії мистецтв, виставка яких експонується у Центрі гендерної культури.
Практична частина – найактивніша та найдивовижніша. Три команди створили три найактуальніших плакати: «Я зберіглася», «Супергероїня» та «Каструля фемінізму».
Плакат «Я зберіглася» демонструє найтиповіші стереотипні ситуації, пов’язані із сприйняттям жінки як «шматка м’яса», як зазначили саме учні. Самец такий підхід зміг підняти важливі питання: Чи має жінка соромитися свого тіла? Чи жінка повинна присвячувати все життя хатній роботі? Чи може жінка бути самотньою і щасливою?
«Мрій про що хочеш!» – такою була відповідь від майбутніх творців.
Плакат «Супергероїня» презентує образ жінки, яка несе гирю стереотипів на власних плечах під підбадьорюючий коментар від чоловіка: «Це все тобі, дорогенька». Цікаво, але чомусь ця гиря з красивою стрічкою нагадує вісімку.
Плакат «Каструля фемінізму» – влучна метафора, що передає процеси переварювання інформації, запропонованої у контексті жіночої боротьби. Автори плакату зауважили: якщо ми не будемо долати стереотипи, то всі надбання феміністок стануть великою каструлею з борщем, яку ми накроємо «мідним тазом» стереотипів.
Додати нічого. Є над чим думати та працювати.
Тренинг провели Олена Зіненко, експертка з креативних стратегій та ефективної комунікації Центрц гендерної кульури та Інна Авраменко, координаторка проектів та волонтерка Центру гендерної культури.
Велика подяка Харківському академічному художньому ліцею за теплий прийом та творчий настрій.