
7 грудня 2022 року відбувся онлайн-форум «Розбудова гендерної рівності у профтехосвіті», який проходив у рамках реалізації програми «EU4Skills: кращі навички для сучасної України», що фінансується спільно Європейським Союзом та його країнами-членами: Німеччиною, Фінляндією, Польщею і Естонією.
Основною метою події стало поширення кращих практик та інструментів просування гендерної рівності в системі професійної (професійно-технічної) освіти, напрацьованих в межах проєкту «Підтримка пілотних регіонів щодо просування гендерної рівності», який впроваджується за експертної підтримки Центру гендерної культури.
У вітальному слові Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко зазначила: «Міністерством освіти і науки спільно з міжнародними і громадськими організаціями, спільно з апаратом Урядової уповноваженої з питань гендерної політики розроблено Стратегію забезпечення гендерної рівності в освіті. Це дуже важливий документ, який зараз знаходиться на розгляді в Кабінеті міністрів, і ця стратегія містить комплексний підхід, стратегічні цілі, завдання, принципи для того, щоб гендерна складова була врахована і включена в процес освіти, в тому числі, професійної і професійно-технічної освіти», – наголосила пані Левченко.

Генеральна директорка директорату професійної освіти МОН Ірина Шумік підкреслила, що хоча гендерні стереотипи ще зберігаються у суспільстві, є чимало позитивних зрушень. Серед яких – збільшення кількості дівчат у, так званих, «чоловічих професіях», наприклад, серед поліцейських, військових, сантехників.
На форумі були презентовані результати діяльності проєкту. Одним із розроблених інструментів стала Дорожня карта просування гендерної рівності в системі професійної (професійно-технічної) освіти на регіональному рівні. Учасники та учасниці форуму визнали, що Дорожня карта може стати ефективним інструментом впровадження гендерного підходу в системі П(ПТ)О.
Найбільшу зацікавленість викликало обговорення результатів пілотного гендерного аудиту, який відбувся на базі Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки. Віце-директорка ЧВПУР Галина Пісаревська познайомила присутніх з результатами аудиту та планами, які вже були складені за його результатами. «Розпочати ми вирішили з боротьби з гендерними стереотипами, які ще є в кожного з нас. Також потрібно вивчити законодавство з впровадження гендерного підходу та ознайомитися з літературою з питань формування гендерної культури особистості», – підкреслила пані Пісаревська.
На завершення форуму аудиторії був анонсований новий навчальний дистанційний курс «Гендерний аудит у ЗП(ПТ)О», який наразі розробляється експертками Центру гендерної культури, і разом із Посібником з проведення гендерного аудиту стане дієвим інструментом розбудови гендерної рівності у системі П(ПТ)О у майбутньому.
Подивитися запис форуму можна тут: