Питання миру та безпеки в Україні: роль жінок у становленні стійкого миру

16-17 листопада у Києві відбувся VI форум організаційного розвитку громадянського суспільства, який зібрав представників та представниць громадських організацій, органів державного управління з усієї України, міжнародних організацій.

Під час форуму були організовані дискусії на різноманітні теми, майстер-класи, майстерні, влаштовані майданчики та виставки-ярмарки.

Однією з тем, що привернула найбільшу увагу – це питання миру та безпеки в Україні та роль жінок у становленні стійкого миру. Вона була розглянута під час панельної дискусії через призму участі жінок в процесах прийняття рішень. У дискусії взяли участь активістки, громадські діячки, представниці державних органів та міжнародних організацій.

Аніка Сьодер, Заступниця Міністра закордонних справ Швеції розглядає участь жінок з позиції RRR: Rights – права, Resources – ресурси, Representation – представництво. Лише при наявності всіх трьох пунктів жіноча участь та інтереси жінок помітні в суспільстві.

Заступниця Міністра внутрішніх справ України Анастасія Дєєва підкреслила, що впровадження ідей гендерної рівності в роботу Національної поліції значно покращило якість роботи та рівень взаємоповаги поліції та громади.

В обговоренні ролі жінок в миротворчих процесах є тенденція розглядати жінку традиційно – “Берегиня роду”. Такий підхід створює стереотипне сприйняття жінки або у ролі жертви, або як “надійний тил” для чоловіка – воїна.

Лєна Аґ, Генеральна секретарка шведської ГО Kvinna till Kvinna наполягає на тому, що гендерна рівність для жінки – це, в першу чергу, свобода. Представник Фонду народонаселення ООН в Україні Каспар Пік додає: “Не можна розділяти свободу від насильства від інших свобод”, безпека жінки – це фінансова свобода, свобода прийняття рішень, свобода впливати на зміни.

Що треба зробити, щоб суспільство перестало розглядати жінку як жертву та дало можливість реалізувати їй свій потенціал – таке ключове питання поставила спікеркам/спікерам та учасницям/учасникам дискусії Наталя Карбовська, представниця Українського жіночого фонду. Це запитання залишається відкритим і до пошуку відповіді на нього можуть залучитися всі бажаючі.

Прийшов час, коли від слів та рішень необхідно переходити до справ. Показовим є той факт, що за останні два роки роль жінок в миробудуванні та вирішенні конфлікту із розряду неочевидних стала пріоритетом. Феміністичний підхід в розбудові миру з погляду представниці La Strada Ukraine Ольги Калашнік це – “Мир в суспільстві, мир в родині, мир в громаді, мир в природі, мир в душі…”