
«Підписаний! Закон про ратифікацію Стамбульської конвенції. Її головний зміст простий, але надзвичайно важливий. Це зобов’язання захищати жінок від насильства і різних форм дискримінації. Ми розділяємо європейські цінності. Для нас життя і здоров’я людини – найвища цінність», – написав на своїй сторінці Президент України Володимир Зеленський.
20 червня 2022 року 259 депутаток і депутатів Верховної Ради України проголосували за прийняття Закону України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами».
Рух до цілі довжиною в майже 10 років для України був складним. Ігнорування важливості документа, критика положень, відкриті протистояння радикально налаштованих організацій були великим викликом для роботи над ратифікацією важливого міжнародного документа. Проте завдяки активізації громадянської позиції українців та українок, рух у напрямку унормування системного захисту постраждалих від насильства ставав все потужнішим. Останні два роки, коли електронна петиція до Президента України двічі набрала необхідну кількість голосів, вкотре довели всім важливість прийняття документу в Україні.
Як відомо з положень Конвенції, документ юридично зобов’язує створити правову базу для боротьби з насильством щодо жінок. Країни, що приєдналися до конвенції, повинні криміналізувати психологічне насильство, переслідування, фізичне і сексуальне насильство, примусовий шлюб, примусові аборти і стерилізацію.
На сайті Верховної Ради зазначено, що Україна не розглядає жодне з положень Конвенції як таке, що зобов’язує її вносити зміни до Конституції та Сімейного кодексу та інших законів щодо інститутів шлюбу, сім’ї, усиновлення та права батьків виховувати дітей згідно власних переконань.