
Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination Against Women, CEDAW) — міжнародний договір, прийнятий в 1979 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй – міжнародний «білль про права» для жінок та ратифікуваний 189 державами.
У відповідності зі статтею 18 Конвенції кожна з країн-підписанток має регулярно представляти Комітету звіти про прогрес у впровадженні Конвенції на рівні своєї держави.
Україна підписала Конвенцію 17 липня 1980 року, ратифікувала її 19 грудня 1980 року і кожні чотири роки має звітувати у Комітеті з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок.
5 вересня 2018 року український уряд прийняв перший в історії Національний план дій з виконання «Заключних Зауважень від Комітету CEDAW», в яких прописані конкретні рекомендації щодо поліпшення статусу жінок в країні. Біля 80% цих зауважень та рекомендацій повторювались з минулого звіту, що показує низький рівень їх виконання державою.
Громадською організацією «Громадська альтернатива» за підтримки ООН Жінки в Україні були розроблені CEDAW Watch Tool, що розбиває процес звітування та моніторингу на зрозумілі кроки від А до Я.
За словами юристки та експертки Олени Уварової «Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок лежить в основі розвитку прав та можливостей жінок, але її успішна імплементація неможлива без активної участі громадських організацій, які мають вимагати виконання державних зобов’язань».

Під час тренінгу, що відбувся 11-12 березня у Центрі гендерної культури двадцять п’ять представниць і представників громадських організацій зі всієї України дізнались як використовувати інструмент CEDAW Watch Tool для моніторингу виконання «Заключних зауважень комітету CEDAW», Національного плану Дій CEDAW та інших національних документів з гендерної рівності.
Постійні зусилля громадянського суспільства та жіночих організацій вже призводили до якісних результатів під час звітування по CEDAW в 2017 році, коли вони привернули увагу до потреб жінок, які стикаються з множинною дискримінацією (наприклад, ромських жінок, жінок, які живуть з ВІЛ та ЛБТІК жінок, серед інших). Ці зусилля призвели до включення цих питань до Заключних зауважень, наданих Комітетом, і потім увійшли до Національного плану дій по CEDAW, аби приділити належну увагу цим дискримінованим групам.

Підготовка CEDAW Watch Tool та тренінгу були здійснені за підтримки проекту UN Women Ukraine CEDAW в дії! за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади Embassy of Canada in Ukraine / Canada’s International Development – Global Affairs Canada.