У 2019 році міжнародному біллю про права жінок CEDAW виповнюється 40 років

Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination Against Women, CEDAW) — міжнародний договір, прийнятий в 1979 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй – міжнародний «білль про права» для жінок та ратифікуваний 189 державами. 

У відповідності зі статтею 18 Конвенції кожна з країн-підписанток має регулярно представляти Комітету звіти про прогрес у впровадженні Конвенції на рівні своєї держави.

Україна підписала Конвенцію 17 липня 1980 року, ратифікувала її 19 грудня 1980 року і кожні чотири роки має звітувати у Комітеті з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок.

5 вересня 2018 року український уряд прийняв перший в історії Національний план дій з виконання «Заключних Зауважень від Комітету CEDAW»,  в яких прописані конкретні рекомендації щодо поліпшення статусу жінок в країні. Біля 80% цих зауважень та рекомендацій повторювались з минулого звіту, що показує низький рівень їх виконання державою.

Громадською організацією «Громадська альтернатива» за підтримки ООН Жінки в Україні були розроблені CEDAW Watch Tool, що  розбиває процес звітування та моніторингу на зрозумілі кроки від А до Я.

За словами юристки та експертки Олени Уварової «Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок лежить в основі розвитку прав та можливостей жінок, але її успішна імплементація неможлива без активної участі громадських організацій, які мають вимагати виконання державних зобов’язань».

Під час тренінгу, що відбувся 11-12 березня у Центрі гендерної культури двадцять п’ять представниць і представників громадських організацій зі всієї України дізнались як використовувати інструмент CEDAW Watch Tool для моніторингу виконання «Заключних зауважень комітету CEDAW», Національного плану Дій CEDAW та інших національних документів з гендерної рівності.

Постійні зусилля громадянського суспільства та жіночих організацій вже призводили до якісних результатів під час звітування по CEDAW в 2017 році, коли вони привернули увагу до потреб жінок, які стикаються з множинною дискримінацією (наприклад, ромських жінок, жінок, які живуть з ВІЛ та ЛБТІК жінок, серед інших). Ці зусилля призвели до включення цих питань до Заключних зауважень, наданих Комітетом, і потім увійшли до Національного плану дій по CEDAW, аби приділити належну увагу цим дискримінованим групам.

Підготовка CEDAW Watch Tool та тренінгу були здійснені за підтримки проекту UN Women Ukraine CEDAW в дії! за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади Embassy of Canada in Ukraine / Canada’s International Development – Global Affairs Canada.