Українцям бракує вірного сприйняття історії, — В. Склярова

Екскурсовод Вікторія Склярова, крім традиційних подорожей історичними місцями країни, організовує унікальні тематичні екскурсії, присвячені видатним жінкам України

Вікторія Склярова, засновниця громадської ініціативи «Мандруймо Україною», розповідає про особливості їх екскурсій, які крізь призму життєвих історій, дають можливість пізнати незаангажовану історію України.

Ольга Веснянка: Розкажіть про вашу роботу. Які особливості роботи екскурсоводів і подорожей Слобожанщиною, Харківщиною? Що ви плануєте у липні.

 

Вікторія Склярова // «Громадське радіо»

Вікторія Склярова Авторські права: «Громадське радіо»

Вікторія Склярова: Наша ініціатива виникла ще 2012 року, коли ми відчули, що нашим харків’янам бракує вірного сприйняття історії України. І ми разом з моїм колегою архітектором Денисом Відченком почали створювати триденні подорожі різними регіонами України. Перша подорож називалася «Перлини української архітектури. Доба Бароко», наступна — «До витоків козацької державності. Холодний Яр-Чигирин-Суботів» і ще багато цікавого.

Після Майдану ми гостріше відчули, що людям потрібно дізнаватися історію України. Нещодавно ми провели подорож до Глухова. Зараз плануємо нову подорож на Чернігівщину: в Новгород-Сіверський, Чернігів, Ніжин. Це прекрасні місця, але ми про них дуже мало знаємо. Головне, що в таких подорожах ми знайомимо людей з нашими українськими традиціями.

Ольга Веснянка: Говорячи про вашу співпрацю з центром гендерної культури, розкажіть про екскурсії, присвячені видатним жінкам. Хто вони, про кого можна дізнатись в липні-серпні, і які плани на осінь?

Вікторія Склярова: Подорожі, присвячені жінкам почались зовсім недавно. У нас у Харкові виник новий формат екскурсій — п’ятигодинний маршрут. Перший називався «Харківський Крим», другий — «Харків-Сандармох-Харків», присвячений річниці розстрілів в урочищі Сандармох, а третій маршрут виник з ініціативи нашого Гендерного центру і зокрема його керівниці Тетяни Ісаєвої. Наша п’ятигодинна подорож починалася на Мироносицькій вулиці в Музеї жіночої та гендерної історії. Люди півгодини оглядали експозицію музею, а потім чотири години подорожували центром міста і дізнавалися маловідомі історії про видатних харків’янок, на жаль, невідомих ні в Україні, ні в Харкові, але відомих у світі. Одна з них, наприклад, Іда Рубинштейн, танцівниця, яка свій перший танок станцювала в Парижі на «Русских сезонах» Сергія Дягилева, працювала з Морісом Равелем. Потім ми відкрили для себе німкеню Анну Ченч, яка стояла у витоків медичної радіології.

Це такі жіночі історії, через призму яких ми можемо пізнавати незаангажовану історію України.

Ольга Веснянка: Про кого далі плануєте готувати екскурсії? Про яких видатних харків’янок?

Вікторія Склярова: Власне, ми вже підготували екскурсію про Марію Дмитрівну Раєвську-Іванову. Це вже не в Харкові, ми тепер виїжджаємо за межі нашого міста, в область.

Також мої колежанки підказали мені цікаві імена в Україні, і ми вже плануємо подорожі в Полтаву, на Чернігівщину, в Чернівці.

Ольга Веснянка: Яким чином можна долучитись до екскурсій, які вже є?

Вікторія Склярова: Підписуйтесь на нашу групу в Facebook, яка називається «Мандруймо Україною». Ми викладаємо туди звіти з подорожей та анонси майбутніх подій. Але іноді наші поїздки непередбачувані, бо часом ми збираємось нашою ініціативною групою у Харкові і плануємо нові маршрути.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».