Усна історія: теорія та практика

Усна історія: теорія та практика

Усна історія – це відносно новий напрям в історичній науці. Завдяки глибинним інтерв’ю, які є основними методами та інструментами, що використовуються, відновлюються події, що залишилися поза уваги офіційної фіксації.


З 10 до 16 грудня у Польші проходив навчальний візит активісток та активістів Українського громадського архіву усної історії, організований Fundacja Dobra Wola у рамках програми Study Tours to Poland – Profesjonaliści за підтримки Фундації «Лідери змін».

Дослідниці та дослідниці, активістки та активісти з Києва, Вінниці, Тернополя, Бердичева, Львова та Харкова (Центр гендерної культури та Музей жіночої та гендерної історії) впродовж п’яти днів вивчали теорію та практику складання громадського архіву усної історії, знайомилися з досвідом польських колег у галузі архівування та використання усної історії у просвітницькій роботі,  з досвідом інтерактивних музеїв, що застосовують усну історію у власній діяльності при організації виставок та експозицій, зустрічалися із представницями та представниками громадського сектору, які працюють з усною історією, знайомилися зі сторінками  історії Польщі.

Серед організацій, що приймали українських гостей: фундації «Добра воля» та  «Простір жінок», проект «Мандрівні жінки», Кафедра соціальної антропології інституту соціології Ягеллонського університету, Центр документації виселення, депортації та переселення», Музей Польської народної республіки, осередок «КАРТА»,  Дім зустрічей з історією», музей Polin, осередок «Брама Гродська» – Театр NN», фундація «HerStory».

Зустрічі, майстер-класи, дискусії, екскурсії  були наповнені комунікацією із людьми, які роблять власну справу професійно, з любов’ю та ентузіазмом. Результатами програми стали: підвищення рівня професійності українських організацій, що займаються усною історією, укріплення партнерських стосунків та встановлення нових контактів, народження ідей нових проектів. Колекція Музею жіночої та гендерної історії поповнилася новими експонатами.