V Міжнародний конгрес жіночих музеїв світу – членів IAWM у Мехіко

28-29 листопада у Мехіко пройшов V Міжнародний конгрес жіночих музеїв світу, на який з майже 20 країн різних континентів  з’їхалися представниці жіночих музеїв щоби обговорити роль цих музеїв у сучасному світі. Приймаючою стороною виступив жіночий музей з Мехіко – de Museo de la Mujer.

Урочисте відкриття конгресу відбулось у Палаці медицинської школи (Palace of the old School of Medicine), на якому були присутні поважні гості та представниці місцевої влади.

Жіночі музеї почали створюватися для того аби «проявити» невидиму жіночу історію, аби жінки ставали не об’єктом, а суб’єктом історичного процесу. Майже у всьому світі внесок жінок у суспільний розвиток залишається невидимим та неоціненим, а самі вони є більшістю серед жертв домашнього насильства, торгівлі людьми, воєнних конфліктів та меншістю на позиціях прийняття рішень та розподілу ресурсів. У 2008 р. вони об’єдналися у міжнародну мережу, яка у 2014 р. стала Міжнародною асоціацією жіночих музеїв світу (IAWM) з метою встановлення та укріплення зв’язків між жіночими музеями по всьому світу та адвокації їхніх інтересів.

Сьогодні у світі 68 жіночих музеїв, 13 віртуальних музеїв та 30 ініціатив, які різноманітними проектами та діяльностями сприяють просуванню ідей фемінізму та гендерної рівності. Девізом їхньої діяльності є слова Генеральної директорки грантового фонду для Вікімедія Анасуї Сенгупти ( the Senior Director of Grantmaking for Wikimedia Foundation Anasuya Sengupta): «Величезне число жінок у багатьох країнах говорить однією тією ж мовою – мовчанням…».

Серед присутніх на конгресі жіночі музеї Італії, Австрії, України, Німеччини, США, Аргентини, Канади, Турції, Албанії, Мексики, Норвегії, Кореї, Гватемали тощо. Вони представляли власну діяльність, ділилися досвідом висвітлення важливих для суспільства тем таких як: протидія домашньому насильству та торгівля людьми, аборти, гендерні стереотипи тощо. «Хранительки» жіночої історії з різних континентів  підіймали проблеми, шукали відповіді на безліч запитань, що постають саме перед жіночими музеями, які у багатьох країнах не мають жодної підтримки ані від місцевої влади, ані від фондів.

Завдяки підтримці Українського жіночого фонду (який у 2008 р. першим підтримав ідею створення гендерного музею) Україну на Міжнародному конгресі представив  Музей жіночої та гендерної історії (Gendermuseum), що сьогодні є проектом Центру гендерної культури. Українській делегації було надано можливість презентувати діяльність та проекти музею й центру  через презентацію та виставку «Робимо жіночу історію видимою». Серед представлених експозицій та проектів: «Музей для діалогу», «Жінки підтримують жінок», «Жіноче обличчя історії України», «Жіноче обличчя війни», «Тортури для жінок», «Насильство очима дітей», «Жінки Майдану», «Невидимий батальйон». Крім того, на конгресі було презентовано кампанію #Save Gender Museum, ініційовану іспанською феміністкою та художницею Марією Санчес Гарсія та спрямовану на підтримку Gendermuseum. На здогадку про Україну у Мехіко залишився подарунок від Gendermuseum – український віночок.

30 листопада у Museo de la Mujer відбулась Асамблея жіночих музеїв – членів IAWM. На порядок денний було винесено багато питань щодо взаємодії музеїв, обговорено та внесено зміни у статут асоціації, обрано нову координаційну раду, прийнято нових членів та представлено новий спільний проект, що спільними зусиллями реалізовуватимуть жіночі музеї світу.