
«Марія – дуже важлива людина для розвитку нашого музею», – розпочала зустріч з іспанською гостею Марією Санчес директорка Центру гендерної культури Тетяна Ісаєва. І це дійсно так. Чотири роки тому іспанська активістка працювала з волонтерською місією у Харкові. Саме тоді відбулося її знайомство з діяльністю Музею жіночої та гендерної історії, який переживав не найкращі часи. Фінансування не було і перспективи поставали не оптимістичні. Побачивши, що музей ризикує зачинитися, Марія запропонувала рятівний план. В чому він полягав? Вона повернулась до Іспанії й розпочала фандрейзингову кампанію #SaveGenderMuseum. Перший внесок зробила сама, а далі поступово приєдналися члени родини, співробітники та співробітниці, інші небайдужі іспанці та іспанки. Таким чином здійснювався збір коштів, який допомагав музею функціонувати далі.

Звідки в Марії таке натхнення та активність? Українське суспільство потребує постійної просвітницької роботи в галузі підтримки рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Через те, що в країні є військовий конфлікт, нестабільна ситуація має негативний вплив на багатьох людей. В Іспанії, за її словами, немає жодного гендерного музею, хоча, наприклад, проблема насильства є актуальною. Тому, побачивши унікальний приклад моделі діалогу про гендер в Україні, Марія не змогла залишитись осторонь. У зв’язку з цим її наполегливість та рішучість стали помічницями в реалізації кампанії.
Кожен фінансовий внесок – це історія небайдужості до проблеми рівності прав жінок і чоловіків. Люди різних національностей, спеціальностей та країн долучилися до кампанії. Завдяки пропозиції не грошової допомоги від приватної фірми-виробниці відеопродукції у Марії з’явилася ідея тематичної відеогри. Суть її в тому, що фандрейзингова кампанія подається через віртуальне розуміння побуту українських жінок. Після проходження випробувальних рівнів гравці чи гравчині зможуть переходити на окрему вкладку з експозиціями музею та посиланням на сайт зі збору коштів #SaveGenderMuseum.
Розпочався довгий багаторічний процес україно-іспанської взаємодії, провідницею якого стала Марія Санчес. У Харкові збиралися групи зацікавлених та продумували сюжет, дизайнерка ЦГК Марія Чорна малювала автентичні малюнки, а Марія у Мадриді передавала програмістам для роботи матеріал.
18 квітня 2019 р. в просторі Центру гендерної культури під час діалогу з іспанською гостею глядацька аудиторія познайомилася з досвідом активізму мисткині та побачила деякі скриншоти гендерної гри. Влітку основні процедури з програмування завершаться і в онлайн-режимі відеопродукт стане доступним для всіх бажаючих незалежно від статі, національності та віку.

Наприкінці презентації Марія Санчес зробила висновок, що відображає розуміння тематики співпраці: «Ми усі різні, маємо свій досвід. Хтось обирає життя без альтернативних опцій й не є щасливим або щасливою. Але дуже важливо, щоб люди мали вибір і завдяки подібним музеям обирали інші соціальні ролі. Вплив Музею жіночої та гендерної історії у внесок просвітництва – неоціненний!».

Проект ЄС «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав та можливостей жінок і молоді».