Відкрите звернення громадськості щодо проведення конкурсів краси у закладах освіти

STOP SEXISM

Ми, представники та представниці громадських організацій, висловлюємо свою позицію щодо неприпустимості проведення конкурсів краси із використанням еротичних фото- та відеоматеріалів під егідою вищих навчальних закладів або їх студентських рад.

Як відомо, 03 квітня 2019 року студентською радою Фізико-математичного факультету КПІ ім. Ігоря Сікорського у нічному клубі MonteRay було проведено конкурс краси серед студенток факультету. Проведенню конкурсу передували еротична фотосесія та відеозйомка, які в подальшому були розміщені на сторінці “fmfstudrada” у соціальній мережі Інстаграм.

За наявною інформацією, у вказаній фото- та відеозйомці взяли участь щонайменше дві неповнолітні дівчини, що є прямим порушенням чинного законодавства України. Відповідно до статті 7 Закону України “Про захист суспільної моралі” забороняється: втягнення неповнолітніх у діяльність з виробництва й обігу продукції сексуального чи еротичного характеру, порнографічних матеріалів, надання послуг, а також організації й проведення видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру; розповсюдження продукції сексуального чи еротичного характеру, порнографічних матеріалів, надання послуг і проведення видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру серед неповнолітніх; використання образів неповнолітніх у будь-якій формі в продукції сексуального чи еротичного характеру і проведенні видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру.

Крім того, згідно зі статтею 21 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» навчальні заклади забезпечують виховання культури ґендерної рівності, ненасильницької поведінки, взаємоповаги між жінками та чоловіками.

Поширення еротичних фото та відео студенток через акаунти, пов’язані з навчальним закладом, не лише створює негативний імідж вишу, а й закріплює стереотипні уявлення про жінок і дівчат у STEM-спеціальностях. Організатори конкурсу своїми діями знецінили інтелект та внутрішній світ учасниць, а також об’єктивували їхні тіла лише з метою створення ажіотажу довкола конкурсу. Більше того, користувачі у соціальних мережах присвоїли учасницям своєрідні “ярлики”: дівчата стали сексуальними об’єктами в очах сотень користувачів соціальних мереж. Все це може призвести також до цькування учасниць конкурсу як у соціальних мережах, так і в повсякденному житті.

Протидія гендерним стереотипам, сексизму та дискримінації є одним із ключових завдань України як держави, що обрала європейський вектор розвитку. Ми глибоко переконані, що заклади освіти мають культивувати толерантність, повагу до прав людини та людської гідності.

У зв’язку із цим, ми звертаємось до керівництва та студентської ради КПІ ім. Ігоря Сікорського, Міністерства освіти і науки України, Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Уповноваженого Президента України з питань прав дитини з вимогою:

висловити свою офіційну позицію щодо проведення конкурсу краси під егідою студентської ради вишу із використанням еротичних фото- та відеоматеріалів та за участі неповнолітніх осіб,

а також переглянути свої політики та практики щодо проведення в освітніх закладах подібних конкурсів краси.

Підписанти:

ГО “Ліга захисту прав жінок “Гармонія рівних”

ГО “Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”

ГО “Центр соціальних і гендерних досліджень “Нове життя”

ГО “Асоціація жінок України “Дія”

ГО “Гроно ініціатив”

ГО “Скриня корисних справ”

ГО “Громадський рух Gender Stream”

ГО “Центр гендерної культури”

Приєднуйтесь:
https://docs.google.com/document/d/1KZ3uBCisz4s8EliRXldoBPlhL1nePiwGLL4yg1Qoi-k/edit?fbclid=IwAR3YKdWFl5EBn1qRo4-LyCJCvTnx11rDChClQ8gkniUtKDWlQN23GVfpoIw