Віртуальна виставка  про аборти  та сексуальність «SHHH! Stories about abortion and sexuality»

Віртуальна виставка про аборти та сексуальність «SHHH! Stories about abortion and sexuality»

1 липня 2022 року у Норвезькому жіночому музеї відкрилась  міжнародна виставка онлайн «SHHH! Stories about abortion and sexuality» – «ШШШ! Історії про аборт і сексуальність».

Виставка є результатом співпраці Жіночого музею Норвегії із Міжнародною асоціацією жіночих музеїв, до якої входить і український Музей жіночої та гендерної історії, та шведською феміністичною групою художниць OTALT. На виставці представлено 57 особистих історій про аборти, розказаних жінками та деякими чоловіками з усього світу, в тому числі з України.

Виставка містить історію законодавства про аборти в усіх 23 країнах – учасницях проєкту. Зокрема про те, що закони про аборти не є статичними. Коли США  скасували федеральне право жінок на аборт за власним бажанням, вони пішли шляхом, яким за останні 25 років пішли лише три країни. Інші країни йдуть у протилежному напрямку – протягом останніх 25 років майже 60 країн так чи інакше лібералізували свої обмеження щодо абортів. Такі країни, як Мексика, Аргентина, Ірландія та Південна Корея, протягом останніх чотирьох років легалізували аборти та надали жінкам у своїх країнах право на безпечне преривання небажаної вагітності.

«Жінки завжди знаходили способи перервати небажану вагітність, і вони завжди будуть це робити. Історія показує, що коли аборти недоступні або заборонені законом, жінки все одно їх роблять та будуть  робити. У деяких випадках на карту буде поставлено їх життя. З нашим проєктом ми хочемо порушити мовчання, розвіяти деякі міфи та звільнити місце для загального досвіду, яким є аборт. Наша мета полягала в тому, щоб сприяти розширенню знань і безпеки, а також об’єднати жінок у всьому світі», – говорить керівниця та співкураторка проєкту Мона Холм.

На сайті проєкту зазначено, що роботу над ним було розпочато в січні 2020 року та завершено в червні 2022 року. Проєкт ініціював і очолив Норвезький жіночий музей. Його реалізовано у двох форматах.  Це  фізична виставка та виставка онлайн. Фізична виставка відкрилася в червні 2021 року у Жіночому музеї Норвегії. Онлайн виставку було презентовано на міжнародному рівні в липні 2022 року. Теми, які розглядаються в цьому проєкті, і статистика, на яку посилаються її організаторки, пов’язані зі штучними абортами, а не з викиднями. Онлайн виставку можна переглянути на сайті https://shhh-stories.com/. Також вона є доступною до перегляду на веб-сторінці IAWM: https://iawm.international/about-us/activities/exhibitions-3/ та на веб-сторінці Жіночого музею Норвегії норвезькою та англійською мовами  і https://kvinnemuseet.no/en .