Як розпис з рушника став мотивацією до активізму

Як розпис з рушника став мотивацією до активізму

Одним з ефективних напрямків гендерної просвіти, є створення просторів рівних можливостей. Саме таким чином організовує свою роботу підрозділ Центру гендерної культури по роботі з дітьми та сім’ями «Дитяча площАРТка». Лабораторія креативної журналістики Дитячої площАРТки створює комунікаційні заходи як прецеденти творчого спілкування на рівних.

Діти та молодь зазвичай більш чутливо ставляться до проявів будь-якої нерівності або несправедливості та охоче гуртуються задля їхнього виправлення. Так сталося, що після відвідування екскурсії «Квіти та стереотипи» у підʼїзд з унікальними розписами харківського художника авангардиста Миколи Самокіша, учні та учениці 9-Б класу 154 школи  не залишилися байдужими та запропонували цілу купу ідей, як привернути увагу до культурної спадщини рідного міста. Перелік всіх цих ідей від школярства, можна почитати у лабораторному щоденнику «Дитяча площАРТка».

Після обговорень та брейнстормінгу народилася ідея флешмобу.

«Щоб цей флешмоб відбувся, була проведена велика робота зі школярством, – розповідає Олена Зіненко, креативна директорка Дитячої площАРТки. — Ми працювали над цією темою протягом півроку, відвідували екскурсії, говорили про те, що таке стереотипи, і як вони заважають розвитку».

Наталя Нечепуренко, керівниця проекту з відродження культурної спадщини зазначила, що під час екскурсії «Квіти та стереотипи» учнівство відкрило для себе український модерн не просто як сторінку в історії мистецтва, а як можливість взаємодії різних творчих ліній, які зазвичай визначають як м’який жіночій народний та суворий чоловічий академічний. «Всі звикли, що тон в мистецтві задають чоловіки, але мало хто говорить, що саме вишивки з бабусиних рушників лежать в основі геометричних експериментів художників-авангардистів початку 20-го століття. Треба змінювати ставлення до жінки, до її творчості, до діяльності та достойно оцінювати результати її роботи».

На думку креативної команди «Дитячої площАРТки»,  мистецтво допомагає дітям і дорослим робити відкриття, через мистецтво людина стає більш щирою та ініціативною. Цього разу результатом учнівської ініціативи став творчий флешмоб «Слобідський орнамент».

У створенні орнаменту взяли участь понад 100 хлопців та дівчат. Серед дорослих були освітяни, представниці і представники громадського активізму та творчої еліти Харківщини, які вже не один рік намагаються привернути увагу меценатів, держави, громадськості до збереження культурної спадщини.

Вулична акція тривала близько двох годин та надихнула не лише учасників флешмобу, а й  місцевих мешканців та перехожих. Така згуртованість учасниць та учасників флешмобу  та їх залученість в процес на всіх етапах реалізації стає цікавим прикладом того, як через системну роботу змінюється  громадська думка та народжується оригінальна ініціатива.