Досвід реалізації проекту «Гендерний відкритий університет: гендерна грамотність та культура працівників соціальної сфери»

«Гендерний відкритий університет: гендерна грамотність та культура працівників соціальної сфери» – інноваційний пілотний партнерський проект, що був реалізований у рамках проекту «Єдина соціальна мережа» за підтримки Харківської міської ради Центром гендерної культури, Харківською гуманітарно-педагогічною академією та Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. 

Актуальність створення такого проекту визначається необхідністю запровадження гендерночутливого підходу у соціальну роботу з населенням в умовах зміни концепції та пошуку нових форм професійної взаємодії у системі «соціальний працівник – клієнт – територіальна громада». Вирішення пов’язаних з цим проблем вимагає підвищення рівня гендерної грамотності та культури фахівців при наданні соціальної допомоги і підтримки вразливих верств населення.

Реалізація проекту передбачала великий обсяг підготовчої роботи, яка полягала у координації дій учасників проекту, укладанні угод про співпрацю, розподілі функцій, проведенні робочих зустрічей з обговорення спільного плану дій, інформування громадськості та фахівців, які складають потенційну цільову аудиторію проекту, щодо завдань, напрямів, умов та майбутніх результатів роботи Університету.

Мета проекту полягає у створенні сторонами партнерами та апробації на базі Харківської гуманітарно-педагогічної академії пілотної інноваційної структури – «Гендерний відкритий університет», з метою забезпечення процесу гендерної просвіти працівників соціальної сфери, підвищення рівня гендерної грамотності та культури у професійному середовищі.

Проект орієнтований на гендерну просвіту фахівців з соціального і соціально-правового захисту й надання соціальних послуг, зокрема: персоналу уповноваженого органу з питань пробації, волонтерів пробації; працівників територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), державних та не державних соціальних служб; працівників соціально-психологічної служби ЗОШ та ВНЗ, викладачів вищої школи, які опікуються підготовкою майбутніх соціальних працівників. 

Першими слухачами та слухачками Гендерного відкритого університету стали фахівці з питань соціальної роботи із суб’єктами Харківського міського відділу з питань пробації управління пробації Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, представники адміністрації та співробітники центру «Компас» Харківського благодійного фонду «Благо», відділу соціальної допомоги вдома Індустріального району м. Харкова, відновлювано-реабілітаційного центру «Маяк здоров’я», спортивно-психологічного центру реабілітації алко і наркозалежних «Радуга», благодійного фонду «Матері проти наркотиків», викладачі кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки Харківської гуманітарно-педагогічної академії.

17903574_1200779236656975_8000918614993073618_nУ ході реалізації проекту відбулися заняття за спеціально розробленою затвердженою ректором академії та погодженою зі сторонами-партнерами програмою «Гендерночутливий підхід у роботі з вразливими верствами населення у соціально-правовій сфері», яка складалася з чотирьох модулів:  

  • гендерні проблеми сучасного суспільства у науково-законодавчому вимірі та у повсякденному житті;
  • гендерночутливі практики роботи фахівців та волонтерів у соціальній та соціально-правовій сферах; 
  • гендерночутливий підхід до організації роботи служби пробації та соціальної служби; 
  • робота працівників пробації та соціальних працівників із сучасною родиною та громадою як осередками гендерної соціалізації особистості.

До викладання були залучені висококваліфіковані фахівці: експертки з гендерних питань, тренерки Центру гендерної культури, досвідчені викладачі кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки Харківської гуманітарно-педагогічної академії, кандидати наук, доценти.

Тривалість курсу – 2 тижні.

Кількість годин, відведених на засвоєння курсу – 74, з них аудиторні: лекції – 6 год., практичні заняття – 20 год., семінарські заняття – 18 год.,  самостійна робота – 20 год., індивідуальна робота – 4 год., екзамен – 6 год.

Наприкінці навчання відбувся екзамен, який успішно витримали усі 26 слухачів та слухачок. Успішне засвоєння матеріалів курсу було засвідчено сертифікатом, який прирівнюється до проходження чергового стажування для фахівців із соціального і соціально-правового захисту населення, працівників соціально-психологічної служби загальноосвітніх навчальних закладів, викладачів вищої школи.

У цілому, результатом реалізації проекту стало створення на базі КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» ХОР інноваційної структури – «Гендерний відкрий університет» – метою діяльності якої є забезпечення процесу гендерної просвіти працівників соціальної сфери, підвищення рівня гендерної грамотності та культури у професійному середовищі при роботі з людиною та громадою. 

До інформації додано фото з інтерактивного заняття слухачів Університету у єдиному в Україні Музеї жіночої та гендерної історії.

17903483_1200778606657038_5118533334326106442_n