Креативна подорож харківʼян до Закарпаття

З 21 по 25 січня 2018 року творча майстерня «Креативна журналістика» ІГ «Дитяча площАРТка» за методичної підтримки Центру гендерної культури провела в Ужгороді та Мукачево сесії креативного спілкування з питань поширення інформації про права людини та гендерну рівність для дітей та дорослих.

Мета програми відвідування — поширення знань про права дитини, гендерну рівність, протидію насильству за допомогою культурних практик та завдання зі створення умов отримання позитивного досвіду роботи з інформацією про гендерну рівність, недискримінацію та права дитини повністю виконані.

Бажання висловити свою думку, творчість як інструмент налагодження діалогу, розвиток навичок критичного мислення та роботи з інформацією в широкому полі фактів та вигадок — все це необхідні умови творчих практик команди ІГ «Дитяча площАРТка», які надають можливість дітям та дорослим знайомитися з важливими темами, в інтерактивному форматі розробляти свій творчий продукт та презентувати його публіці.

За час перебування на Закарпатті проведено 8 заходів спілкування, серед яких зустрічі з експертами Закарпатського центру гендерної освіти УжНУ, тренінг із 20-ма вчителямми Закарпатської області в рамках навчання в Закарпатському інституті післядипломної освіти, зустріч з 25-ма викладачами та студентами Закарпатського коледжу культури і мистецтв в Ужгородської міській бібліотеці для дітей «Казка», два чемпіонати з історичної гендерної гри «Крізь скляну стелю», розробленої Центром гендерної культури, три майстер-класи «Креативна журналістика» для старших школярів, один майстер-клас «Креативна драма» для молодших школярів ужгородських шкіл (за підтримки ГО «Щасливі діти») та мукачівських шкіл (за підтримки «Станиця Мукачево»).

Один ігровий комплект «Крізь скляну стелю» після презентації було передано Закарпатському інституту післядипломної освіти для використання в навчальній роботі.

Під час чемпіонатів з гри «Крізь скляну стелю» учасниці гри завважили, що це був дуже цікавий досвід роботи з інформацією про історію руху за гендерну рівність. «Дійсно, деякі питання були складними, – зізнавалися гравиці, – проте саме методика надає можливість не сперечатись щодо того, хто перший або кращий, а дізнаватись нового. Крім того, цю методику легко буде використовувати з учнями».

Під час майстер-класів  «Креативна журналістика» команда ІГ «Дитяча площАРТка» із школярами створили 3 газети, настільки різні. Першу газету було розроблено  із старшокласниками та учасниками проекту «Вільний простір». За спілкуванням про сучасні медіа діти вчилися працювати з інформацією, розробляти концепцію та дизайн друкованого видання.

«Ми малювали аватарки, писали пости, ставили вподобайки і коментували матеріали один одного. Уявляєте, нам вдалося перенести онлайн-медіа в паперовий вимір- створити арт-газету «Думки вголос», – діляться враженнями автори новоствореного ресурсу.

Ще дві газети були розроблені з вихованцями Станиці Мукачево. В другій газеті, яка називалась «Дерево мрій», діти будували свої стратегічні плани, і виросло велике дерево, в якому мрії втілюються через реальні дії.

В третій газеті «Куля бажань» діти відповідали на важливе питання «А що, якщо в тебе є повітряна куля?». З цим юні креативні журналісти впоралися дуже гарно, здивувала не тільки безмежна фантазія, яка направляла повітряну кулю з бульбашками мрій в небеса мандрів, а ще й практичний підхід.

Що дійсно вражає і надихає водночас, це те, що цінності, про які пишуть та малюють діти в своїх газетах — це загальнолюдські цінності дружби, любові та відкритості до взаємодії.

«Це щирі і обʼєктивні думки, бо творчість надає умову не бути серйозним, але ж саме це — можливість висловлюватися творчо, робить дитину надсерйозною в своїх розмірковуваннях і оцінках, – завважує Олена Зіненко, кураторка ІГ «Дитяча площАРТка».

Справжнім фейеверком дитячої фантазії відкрилась премʼєра «Казки про різні думки» в Ужгороді. За три години діти написали сценарій, створили декорації та зіграли в виставі від імені найдивовижніших персонажів. Учасники та учасниці майстерні «Креативна драма» подарували глядачам нові легенди старого міста Ужгород, які вигадали самі: казку про двох принцес та привід, про чарівну квітку, про воєнну базу, про трьох майстрів, що сконструювали джакузі, про добрих людей, які бачать світ цікавим та різнокольоровим, про «Країну Недоляндію», де живуть недолюди, правлять недокоролі і, навіть, валюта там – недовалюта; про «Ліду і притулок для тварин «Улюбленець», про «Мудру Сову», яка врятувала ліс від знищення, примирила людей і тварин; про «Джакузі і друзів»; про «Щасливця»; про « Хлопчика і песика Бруно» (хлопчик пішов працювати двірником, щоб врятувати від голоду свого чотирилапого друга) і ще багато цікавих історій. Усі вони про головне – добро і дружбу, і всі мали щасливий кінець. Всі сценарії ретельно збережені й будуть  надруковані у весняному випуску лабораторного щоденника «Дитяча площАРТка».

За пʼять днів перебування в Ужгород і Мукачево учасниці проекту стали настільки рідними та знайомими, що можна сміливо говорити, про розширення простору співпраці і планування нових проектів.

Проект реалізовано в рамках проекту «Містки громадської активності» Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).