
З чого починається інформаційна безпека дитини? Як говорити про насильство зі школярами та школярками? Які сімейні цінності захищає гендерна рівність? Цими питаннями постійно задається творчий підрозділ Центру гендерної культури Дитяча площАРТка, працюючи над проектами «Лабораторія креативної журналістики» та «Сімейний коворкінг».
Ось декілька «лайф-хаків» одразу. Існує безліч стереотипів про те, що гендер — це не про дітей і, тим більше, не про сімейне життя. Між тим, що можна спостерігати у дійсності? Дисбаланс у залученні жінок та чоловіків у процесі виховання та освіти дитини. Здається є два шляхи: все залишити на своїх місцях або все кардинально змінити. Команда Дитячої площАРТки обирає третій шлях (оце і є «лайфхак»): створювати такі прецеденти та простори спілкування, в яких кожен та кожна має рівні можливості висловлювати свої думки, отримувати інформацію для власного розвитку та реалізовувати власні проекти. З чого потрібно починати? З творчості. А тепер — все по порядку.

Протягом року команда «Дитячої площАРТки» у рамках Проекту «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді» провела близько 100 зустрічей із дітьми та дорослими різного шкільного віку. Так, дорослі теж можуть бути молодшого, середнього або старшого шкільного віку. Формати зустрічей:
- інтерактивні лекції з медіаосвіти за тематикою прав людини, гендерної рівності, недискримінації;
- неформальні посиденьки з дітьми та дорослими;
- творчі майстер-класи на фестивалях та відкритих майданчиках міста;
- круглі столи та консультації для керівництва та педагогічного складу шкіл, представників та представниць департаментів та громадських організацій.
Цій рік вийшов дуже плідним. Співробітницями «Дитячої площАРТки» проводилися заняття в школах, бібліотеках, реалізовувалися арт-проекти, було підготовлено та видано чотири номери Лабораторного щоденника «Дитяча площАРТка», організовано та проведено фестиваль «Дитяча площАРТка: рівні можливості творчого спілкування». Вони взяли участь у фестивалях партнерів — «Наукові пікніки», «ІнклюзіОН» тощо.

Найважливішою подією для усієї команди разом з волонтерами та волонтерками стало відкриття Центру гендерної культури, в якому група методисток працює над розробкою інструментів креативного спілкування на складні теми. І одним з найефективніших способів обміну думок і пошуку нових рішень є прості зустрічі, івенти, як зараз модно говорити. Під час зустрічей відбуваються обговорення, мозкові штурми та спілкування, ознайомлення із колекцією Музею жіночої та гендерної історії.


Під час зустрічей, занять, тренінгів, лекцій із підлітками, школярами та школярками молодшого віку та з дорослими — батьками, вчителями та вчительками, вихователями та виховательницями команда ставить за мету активізувати критичне мислення через спілкування та обговорення складних тем на простих, навіть казкових, прикладах. Наприклад, під час зустрічей у школах № 125 та № 154 та у музеї і тренінговому центрі Центру гендерної культури були створені настінні газети як можливість висловлення власної думки про насильство та протидію йому на простому прикладі казки про Червону Шапочку. Заняття Лабораторії креативної журналістики побудовані таким чином, аби можливість висловитися була надана всім учасникам та учасницям. Зокрема, тема протидії насильства, його проявів через упередження щодо гендерних ролей, знаходить відгук під час занять із підлітками, які провела ініціативна група Дитяча площАРТка під час Всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства». Школярі та школярки поділилися своїми думками та зазначили, що травматичний досвід є практично в кожного та в кожної, але найскладнішим є почати говорити, бо, мовляв «ніхто не повірить», а ще гірше – «можеш сам чи сама отримати по шиї».
Наступний рік команда «Дитячої площАРТки» на зустрічах Лабораторії та «Сімейного коворкінгу» присвятить роботі із стереотипами та упередженнями, які заважають розвиватися, спілкуватися та еволюціонувати.
