Навчальний візит у Швеції

Навчальний візит у Швеції

Зі Шведською жіночою вищою народною школою – Kvinnofolkhogskolan у Музею жіночої та гендерної історії дружні стосунки склалися ще у 2011 році. Саме тоді, під час візиту до Ґетеборга група українських активісток з різних регіонів України вперше ознайомлювалася із системою шведської народної освіти. Саме тоді, склалося бачення подальшого розвитку музею як центру інтерактивної гендерної просвіти. Після першої зустрічі була ще одна – у 2012 році, а потім активне спілкування через пошту – планувалися обмінні поїздки для різних жіночих груп. І хоча у 2014 році ці плани були порушені війною, зв’язок залишився. Жіноча школа взяла активну участь у міжнародній кампанії #Save Gender Museum, яку на підтримку українського музею жіночої історії розпочала іспанська феміністка-активістка, художниця Марія Санчес. У 2016 році на базі музею за підтримки Європейського фонду для демократії (EED) було створено Центр гендерної культури, який розпочав свою діяльність як освітній хаб, використовуючи отриманий у Швеції досвід щодо освіти для дорослих. У 2017 році, у проєкті, підтриманому ЄС «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді» окремим напрямом було передбачено розвиток Студії жіночого лідерства. Однією з діяльностей студії став навчальний тур до Швеції, що відбувся з 15 до 20 вересня.

Приймаючою стороною стала Жіноча народна вища школа Ґетеборга, на базі якої відбувалися різноманітні зустрічі. Крім того, 15 учасниць з Харківської, Луганської та Донецької областей відвідали різноманітні установи: муніципалітет Ґетеборга, Правозахисний центр міста, Центр для людей з інвалідністю, KvinnSam – Національну ресурсну бібліотеку гендерних студій при місцевому університеті. Також учасниці зустрічались з успішними жінками, які мають досвід роботи і боротьби за права жінок.

Під час візитів дізнавалися про жіноче лідерство, про те, як працює місцева влада, як державна гендерна політика враховується при стратегічному плануванні, з якими питаннями звертаються люди до правозахисників, як заснували та розвивають у бібліотеці Ґетеборга центр, який впорядковує інформацію про гендерні студії, а ще знайомилися із системою гендерного виховання дітей.

Шведській стороні через друковану продукцію та сувеніри було презентовано діяльність Центру гендерної культури та Музею жіночої та гендерної історії та передано сувеніри.

За відгуками учасниць навчальний візит надихнув на розбудову горизонтальних мереж для реалізації власних ідей. Результатами візиту стали нові зв’язки, ідеї та плани подальшої співпраці, а колекцію музею поповнили примірники друкованої та сувенірної продукції.